Přerov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox statutární město Okresní město Přerov, ležící uprostřed Moravy v Olomouckém kraji je od 1. července 2006 statutárním městem. Leží 22 km jihovýchodně od Olomouce v Hornomoravském úvalu na řece Bečvě, přibližně 210 m nad mořem. Přerov je důležitou dopravní křižovatkou (spolu s Olomoucí je nejvýznamnějším železničním uzlem na Moravě). Město zaujímá rozlohu 58,48 km², čítá asi 48 000 obyvatel a je sídlem mnoha významných průmyslových podniků (PRECHEZA, Přerovské strojírny, Meopta, Kazeto a další).

Historie

První písemná zmínka o Přerovu pochází z roku 1141. V roce 1256 byl povýšen na královské město. Prudký rozvoj města nastal v roce 1841 po zavedení železnice.

Historické centrum města se nachází okolo Horního náměsti - lze zde nalézt domy z 15. století. Poblíž se nachází Přerovský zámek, vybudovaný na místě původního hradu a lze si prohlédnout i zbytky městských hradeb. V zámku je umístěno Muzeum Komenského.

Na konci druhé světové války bylo ve městě násilně potlačeno přerovské povstání.

7.7.1997 bylo město Přerov postiženo katastrofální povodní, kterou ale přežilo. :-)

Další zajímavosti

Na severu města v Předmostí byla objevena rozsáhlá archeologická naleziště, z nichž nejstarší obsahují cenné nálezy z dob lovců mamutů.

Na severoseverozápad od města se nachází státní přírodní rezervace Žebračka.

Směrem na Lipník nad Bečvou se nachází středověký hrad Helfštýn.

Externí odkazy

Šablona:Geo cz

Rodáci

Šablona:Okresní město Šablona:InfoAktualŠablona:OBV