Předkavkazsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Předkavkazské republiky v rámci Ruské federace

Předkavkazsko (někdy též Severní Kavkaz nebo Ciscaucasus) je označení pro území, prostírající na sever od hlavního kavkazského hřebene až ke Kumomanyčské propadlině. Jeho západní část představuje Kubáňská nížina, uprostřed se prostírá Stavropolská plošina a na východě malým dílem zasahuje Kaspická nížina.

Předkavkazsko politicky náleží Ruské federaci a rozkládají se zde následující subjekty Ruské federace: kraje Krasnodarský a Stavropolský a republiky Adygejsko, Karačajevsko-Čerkesko, Kabardsko-Balkarsko, Severní Osetie-Alanie, Ingušsko, Čečensko a Dagestán. Do Předkavkazka se někdy téže počítá Kalmycko.

Separatismus[editovat | editovat zdroj]

Od poloviny 19. století, kdy se Ruskému impériu podařilo Předkavkazsko ovládnout, probíhají opakovaně pokusy vymanit se z ruské nadvlády. K zatím poslední vlně pokusů došlo v souvislosti s rozpadem Sovětského svazu v 90. letech 20. století. Měla zde být vytvořena např. Severokavkazská konfederace. Největší snaha o separaci byla v Čečensku, kde došlo k první (1994–96) a druhé rusko-čečenské válce (1999–2008).

Související články[editovat | editovat zdroj]