Mašuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mašuk

Vrchol993 m
Poloha
StátRusko, Ruské impérium a Sovětský svaz
Souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mašuk (rusky Машук) je hora v Rusku, vysoká 993,7 m n. m. Nachází se v Předkavkazsku nedaleko města Pjatigorsk. Název je odvozován z kabardského výrazu „maš ko“ (údolí prosa).

Mašuk je osamělá svědecká hora, která vznikla jako lakolit. Hora byla v roce 1961 vyhlášena přírodní památkou, v roce 2011 proběhly protesty občanů proti plánu na výstavbu luxusního rekreačního areálu.

Na vrcholu se nachází televizní vysílač a socha orla zabíjejícího hada, od roku 1971 sem vede lanovka. Nabízí se odsud efektní výhled na hlavní hřeben Kavkazu. Svahy jsou porostlé habry a jasany a jsou oblíbeným cílem výletů, nachází se zde také dráha pro horská kola. Na jedné ze skalních stěn se nachází portrét Vladimira Iljiče Lenina, který vytvořil v roce 1925 N. K. Šuklin. Na jihovýchodním svahu hory se nachází jeskyně Proval s rozsáhlým podzemním jezerem. Místní voda obsahuje sirovodík a radon a je využívána k léčivým koupelím i pitným kůrám.

Na úpatí Mašuku se 27. července 1841 odehrál souboj, v němž byl Nikolajem Martynovem zastřelen Michail Jurjevič Lermontov.[1] Na místě byl vztyčen pamětní obelisk. Odehrává se zde také jedna kapitola románu Dvanáct křesel.

Podle hory je pojmenován pjatigorský fotbalový klub Mašuk-KMV.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Proudy Dostupné online
  2. České noviny Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]