Přeběhlík (Star Trek: Nová generace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Přeběhlík (Star Trek))
Skočit na: Navigace, Hledání
Díl seriálu
Star Trek: Nová generace
Přeběhlík
The Defector
Číslo řady: 3
Číslo dílu: 10
Premiéra: USA 1. ledna 1990
Česko 3. června 1997[1]
Autor příběhu: Ronald D. Moore
Režie: Robert Scheerer
Hosté: James Sloyan
Andreas Katsulas
Stack Pierce
S. A. Templeman
Patrick Stewart[2]
Rok: 2366
Hvězdné datum: 43462.5
Chronologie dílů
Předchozí Faktor pomsty
Následující Štvanec

Přeběhlík“, v originále „The Defector“, je v pořadí desátá epizoda třetí sezóny seriálu Star Trek: Nová generace. Romulanský přeběhlík požaduje azyl na palubě Enterprise a předává důležité informace o možné romulanské invazi.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

USS Enterprise D objeví během hlídkování v neutrální zóně neoznačenou romulanskou loď letící směrem k prostoru Federace, kterou pronásleduje romulanský válečný pták. Enterprise pronásledovanou loď zadrží, načež se válečná loď otočí a vrátí do romulanského prostoru. Cestující ze zadržené lodi o sobě tvrdí, že je podporučík Setal, bezvýznamný logistický úředník, který se rozhodl přeběhnout k Federaci poté, co se dozvěděl o tajné romulanské základně v neutrální zóně na planetě Nelvana III, kde by se mohla nacházet velká romulanská flotila. Když Setal odmítne podat jakýkoliv důkaz, kapitán Picard a jeho posádka zůstávají k jeho tvrzením skeptičtí. Navíc obdrží informaci, že Romulané očekávají Setalův návrat. Když Setalova loď exploduje z důvodu nastavené autodestrukce, posádka Enterprise přehodnotí okolnosti jeho příletu. Picard odmítne vstoupit do neutrální zóny na základě nepodložených tvrzení.

Setal svěří Datovi, že ho jeho zběhnutí stálo vysokou cenu, protože už nikdy neuvidí Romulus ani svou rodinu. Dat se mu pokusí pozvednout náladu tím, že jej vezme do simulátoru a tam mu Romulus ukáže. Setal ale v simulátoru dlouho nesetrvá a prozradí, že je ve skutečnosti admirál Jarok, který vedl vítěznou kampaň proti několika základnám Federace poblíž neutrální zóny. Poté znovu žádá Picarda, aby prozkoumal situaci u Nelvany III, ale ten odmítne a požaduje, aby Jarok řekl vše, co ví. Jarok se tedy nakonec uvolí a předá kapitánovi detailní taktické informace. Enterprise poté vstoupí do neutrální zóny.

Když ke zmíněné planetě dorazí, zjistí, že planeta je naprosto opuštěná. Jarok je překvapen. Enterprise je záhy obklopena dvěma válečnými ptáky. Picard si uvědomí, že Jarok byl použit jako návnada Romulanů, aby dezinformoval a nalákal Federaci do neutrální zóny. Kapitán však preventivně požádal o pomoc tři klingonské válečné lodě, které se na Worfův signál demaskovaly a obklíčily ty romulanské. Následkem toho může Enterprise opustit neutrální zónu bez následků. Jarok je poté nalezen mrtvý – spáchal sebevraždu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Defector (Star Trek: The Next Generation) na anglické Wikipedii.

  1. The Defector [online]. StarTrek.cz [cit. 2011-07-30]. Dostupné online. 
  2. Episode Credits [online]. TrekCore [cit. 2011-07-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]