Šedé přízraky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šedé přízraky
48. díl seriálu Star Trek: Nová generace
Pův. název Shades of Gray
Číslo řada 2
díl 22
Původní TV syndikace
Premiéra 17. července 1989
Česká TV ČT1
Česká prem. 24. dubna 1997[1]
Tvorba
Námět Maurice Hurley
Scénář Maurice Hurley
Richard Manning
Hans Beimler
Režie Robert Bowman
Obsah
Rok 2365
Hvězdné datum 42976.1
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Špičkový výkon
Následující →
Evoluce
Seznam dílů seriálu Star Trek: Nová generace
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šedé přízraky“, v originále „Shades of Gray“, je v pořadí dvacátá druhá epizoda druhé sezóny seriálu Star Trek: Nová generace.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Během rutinního geologického průzkumu na planetě Surata IV. se komandér William Riker náhodně poškrábe o ostrý trn. Výsadek se ihned vrátí na USS Enterprise D, kde doktorka Katherine Pulaská zjistí, že trn do komandéra vpravil smrtící virus. Během několika hodin nejspíše dosáhne jeho mozku a zabije jej.

Aby zachránila jeho život, stimuluje jedním lékařským přístrojem uměle neurony v jeho mozku, aby zůstaly aktivní a mohly viru odolávat. To způsobí, že Rikerovi se začne zdát o jeho předchozích prožitcích na Enterprise.

Jeho první sny jsou vcelku neutrální povahy, jako třeba první setkání s Datem (epizoda „Střetnutí na Farpointu“). Ale brzy se stávají vášnivější, až erotické. Zdá se mu o veselé mladé Edo z planety Rubicon III. (epizoda „Spravedlnost“), matriarše Beatě z Angel One (epizoda „Trosečníci“) nebo počítačem vytvořené Minuet ze simulátoru (epizoda „Heslo“).

Přestože se tak Riker cítí příjemně, vášnivé sny pouze zhoršují jeho kondici, protože virus se živí pozitivními endorfiny, které jeho mozek vytváří. Doktorka Pulaská a poradkyně Deanna Troi se proto dohodly, že se v komandérovi pokusí evokovat sny negativní. Zdá se mu tak o smrti Tashy Yarové (epizoda „Slupka všeho zla“) nebo o zdánlivé smrti dítěte Deanny Troi (epizoda „Dítě“).

Určitý efekt se sice dostaví, ale negativní endorfiny nejsou dostatečně silné. Jako poslední možnost použije doktorka Pulaská lékařský přístroj, aby vyvolala sny na bázi primitivních pocitů a strachu o přežití. Riker tak sní o boji s entitou Armus (epizoda „Slupka všeho zla“), s falešným admirálem Gregory Quinnem (epizoda „Spiknutí“) nebo s klingonským důstojníkem Klagem na palubě lodi Pagh (epizoda „Věc cti“).

Když doktorka vidí, že primitivní emoce fungují zdaleka nejlépe, ještě více tyto sny stimuluje a Riker se nakonec uzdraví.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shades of Gray (Star Trek: The Next Generation) na anglické Wikipedii.

  1. Shades of Grey [online]. StarTrek.cz [cit. 2011-05-17]. Dostupné online. 
  2. Episode Credits [online]. TrekCore [cit. 2011-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]