Jak prosté, drahý Date

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Díl seriálu
Star Trek: Nová generace
Jak prosté, drahý Date
Elementary, Dear Data
Číslo řady: 2
Číslo dílu: 3
Premiéra: USA 5. prosince 1988
Česko 12. března 1997[1]
Autor příběhu: Brian Alan Lane
Režie: Rob Bowman
Hosté: Diana Muldaur
Daniel Davis
Alan Shearman
Biff Manard
Diz White
Anne Elizabeth Ramsay
Richard Merson[2]
Rok: 2365
Hvězdné datum: 42286.3
Chronologie dílů
Předchozí Kde vládne ticho
Následující Nezkrotný Okona

Jak prosté, drahý Date“, v originále „Elementary, Dear Data“, je v pořadí třetí epizoda druhé řady seriálu Star Trek: Nová generace.

Geordi řekne počítači simulátoru, aby vytvořil nepřítele Sherlocka Holmese, který by byl schopen porazit Data. Příběh mísí postavy ze Star Treku: Nové generace a Sherlocka Holmese. Vzhledem k rozdílům v legislativě ohledně autorských práv ve Spojeném království (kde se autorské dílo stává volným po 50 letech po smrti autora) a Spojených státech (kde je tomu tak v případě děl vytvořených před rokem 1978 po 75 letech od jejich publikování) se scenárista Lane a producenti epizody mylně domnívali, že jsou všechny postavy ze Sherlocka Holmese volným dílem. Ve skutečnosti však byly některé stále součástí pozůstalosti po spisovateli Arthuru Conanu Doylovi.

Epizoda podtrhuje podstatu umělé inteligence (AI) a uvědomění si sebe sama.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Zatímco USS Enterprise D čeká na setkání s USS Victory, Geordi La Forge a Dat si krátí svůj volný čas v simulátoru s případy Sherlocka Holmese. Dat je však všechny četl a je schopen vše vyřešit během několika minut. Geordi vyjadřuje své zklamání v tom, že Dat již zná ke všemu rozřešení, a vysvětluje, že zábava je právě ono hledání řešení. Pak Geordi vytvoří v simulátoru program s naprosto novou záhadou a s protivníkem, který by dokázal Data porazit. Když jej pak znovu spustí, zjistí, že doktorka Katherine Pulaská, která se k nim přidala, byla unesena. Dat začne případ řešit dedukcí. Brzy zjistí, že za únosem stojí profesor Moriarty. Jsou však šokovaní tím, že holografický únosce si je vědom, že vše je jen simulace. Je schopen dostat se do počítače simulátoru a nakreslí náčrt Enterprise.

Dat a Geordi opustí simulátor, aby varovali kapitána. Geordi si uvědomí, že neřekl počítači, aby vytvořil program, který by dokázal porazit Sherlocka Holmese, ale Data. Když se Moriartymu podaří získat přístup k ovládání lodi, Dat a Geordi se vrátí do simulátoru společně s kapitánem Picardem.

Když jsou Moriarty s Pulaskou nalezeni, Picardovi se podaří vyjednat si návrat kontroly nad lodním počítačem. Moriarty, který ví o světě mimo simulátor, požádá o existenci v něm. Picard mu řekne, že by to nebylo možné. Namísto toho program uloží a řekne mu, že jestli někdy naleznou způsob, jak umožnit hologramům existenci v reálném světě, umožní mu to. Pak program ukončí a přilétá USS Victory.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elementary, Dear Data na anglické Wikipedii.

  1. Elementary, Dear Data [online]. StarTrek.cz [cit. 2010-12-07]. Dostupné online. 
  2. Episode Credits [online]. TrekCore [cit. 2011-09-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]