Přírodní rezervace Bosco della Ficuzza, Rocca Busambra, Bosco del Cappelliere a Gorgo del Drago

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace Bosco della Ficuzza, Rocca Busambra, Bosco del Cappelliere a Gorgo del Drago
Riserva naturale orientata Bosco della Ficuzza, Rocca Busambra, Bosco del Cappelliere e Gorgo del Drago
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Krajina v okolí Ficuzzy
Krajina v okolí Ficuzzy
Základní informace
Vyhlášení26. 7. 2000
Rozloha73,983 km2
SprávaAzienda Foreste Demaniali della Regione Siciliana
Poloha
StátItálieItálie Itálie
KrajPalermo-Sicílie
UmístěníCorleone, dále obce a města Godrano, Marineo, Mezzojuso a Monreale
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
Riserva naturale orientata Bosco della Ficuzza, Rocca Busambra, Bosco del Cappelliere e Gorgo del Drago
Riserva naturale orientata Bosco della Ficuzza, Rocca Busambra, Bosco del Cappelliere e Gorgo del Drago
Další informace
Webwww.parks.it/riserva.bosco.ficuzza/
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní rezervace Bosco della Ficuzza, Rocca Busambra, Bosco del Cappelliere a Gorgo del Drago (italsky Riserva naturale orientata Bosco della Ficuzza, Rocca Busambra, Bosco del Cappelliere e Gorgo del Drago), se nachází na západě Sicílie ve vnitrozemí metropolitního města Palermo, jihovýchodně od metropole provincie a celého sicilského regionu. Rezervace byla vyhlášena dekretem č. 365/44 provincie Palermo ze dne 26. července 2000.

Popis území[editovat | editovat zdroj]

Přírodní rezervace se rozkládá na ploše 7398 ha, přičemž z toho 5334 ha je samotná rezervace a 2064 ha tvoří ochranné pásmo. Rezervace se nachází na katastrálním území měst a obcí Monreale, Godrano, MezzojusoCorleone a Marineo. Dominantou tohoto území je skalní masív Rocca Busambra (1613 m n. m.), která je zároveň nejvyšším vrcholem vnitrosicilského pohoří Monti Sicani (Sicanské hory). Základem rezervace jsou stálezelené středomořské lesy – Bosco della Ficuzza a Bosco del Cappeliere. Jejich založení a ochrana jsou spjaty s historii královského loveckého zámku ve Ficuzze, vybudovaného na přelomu 18. a 19. století králem Ferdinandem I. Neapolsko-Sicilským.

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

Mezi stromy převládají různé druhy středomořských dubů – dub cesmínovitý (Quercus ilex), dub korkový (Quercus suber), dub pýřitý (Quercus pubescens) či endemický dub Quercus gussonei. Je zde zastoupen i jasan ztepilý, kaštanovník setý či javor babyka, a četné druhy keřů. Z květin se zde vyskytují různé druhy orchidejí, dále bramboříky, pivoňky, sicilský kosatec či violky. Tento výčet doplňuje množství specifických endemických druhů, vyskytujících se v oblasti skalního hřebene Rocca Busambra.

Živočichové jsou zastoupeni druhy savců, známými i ze středoevropských oblastí: jelen, prase divoké, liška, zajíc, divoký králík, kuna, kočka divoká, lasice či ježek. Ptactvo je reprezentováno jak známými druhy, jako je např. sojka obecná, sýkory koňadra a modřinka, strakapoud velký či šoupálek krátkoprstý, tak i některými druhy vzácnějších dravců. Jsou to např. orel skalní, sup mrchožravý, sokol stěhovavý, luňák hnědý a luňák červený. Na území rezervace se též vyskytují různé druhy hadů, ještěrek a želv.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Riserva naturale orientata Bosco della Ficuzza, Rocca Busambra, Bosco del Cappelliere e Gorgo del Drago na italské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]