Pěnišník velkolistý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPěnišník velkolistý
alternativní popis obrázku chybí
Květenství pěnišníku velkolistého
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádvřesovcotvaré (Ericales)
Čeleďvřesovcovité (Ericaceae)
Rodpěnišník (Rhododendron)
Binomické jméno
Rhododendron macrophyllum
D.Don ex G.Don, 1834
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pěnišník velkolistý (Rhododendron macrophyllum) (anglicky zvaný Pacific Rhododendron, Coast Rhododendron nebo Big Leaf Rhododendron) je stálezelený druh pěnišníku pocházející ze západu Severní Ameriky. Je to národní rostlina státu Washington.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pěnišník velkolistý je rozšířen podél pobřeží Tichého oceánu, od Britské Kolumbie po střední Kalifornii, hojně se také vyskytuje v Pobřežních horách (Coast Mountains) a Kaskádovém pohoří (Cascade Range). Oregonská řeka Siuslaw rozděluje areál výskytu druhu na větší jižní a menší severní část. Severní hranice výskytu probíhá jen několik kilometrů severně od kanadsko-amerických hranic v Britské Kolumbii, na jihu areál výskytu dosahuje až na pobřeží Montereyova zálivu (Monterey Bay) v Kalifornii. Vyskytuje se především v blízkosti pobřeží, ale je rozšířena i v Kaskádovém pohoří.

Podobně jako mnohé jiné severoamerické pěnišníky roste pěnišník velkolistý zejména na narušených stanovištích, jako jsou okraje silnic a čerstvě odlesněná půda. Roste také na vypalovaných místech a rychle obráží ze zachovaných kořenů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pěnišník velkolistý je dva až devět metrů vysoký keř. Listy jsou 7 až 23 cm dlouhé a 3 až 7 cm široké a na keři vytrvávají dva nebo tři roky. Květy jsou 3 až 4 cm dlouhé, pětičetné. Většinou jsou růžové, existují však i jinobarevné varianty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pěnišník velkolistý objevil v květnu 1792 skotský chirurg a botanik Archibald Menzies na pobřeží zálivu Discovery Bay ve státě Washington během expedice s George Vancouverem po vyplutí z Havajských ostrovů. Rostl zde společně se stromem planika Menziesova (Arbutus menziesii). Až v roce 1850 ale poslal semena tohoto pěnišníku do Anglie sběratel William Lobb.

V posledních letech byl tento pěnišník v ohnisku zájmu výzkumné botanické zahrady ve Federal Way ve Washingtonu, která je částí projektu WNARSP, jenž zkoumá rozšíření a formy všech rododendronů rostoucích na západě Severní Ameriky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rhododendron macrophyllum na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-12]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]