Pěnišník velkolistý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pěnišník velkolistý

Květenství pěnišníku velkolistého
Květenství pěnišníku velkolistého
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: vyšší rostliny (Cormobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)
Rod: pěnišník (Rhododendron)
Binomické jméno
Rhododendron macrophyllum
(G. Don a D. Don, 1834)

Pěnišník velkolistý (Rhododendron macrophyllum) (angl. Pacific Rhododendron, Coast Rhododendron nebo Big Leaf Rhododendron) je stálezelený druh pěnišníku pocházející ze západu Severní Ameriky. Je to národní rostlina státu Washington.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pěnišník velkolistý je rozšířen podél pobřeží Tichého oceánu, od Britské Kolumbie po střední Kalifornii, hojně se také vyskytuje v Pobřežních horách (Coast Mountains) a Kaskádovém pohoří (Cascade Range). Oregonská řeka Siuslaw rozděluje areál výskytu druhu na větší jižní a menší severní část. Severní hranice výskytu probíhá jen několik kilometrů severně od kanadsko-amerických hranic v Britské Kolumbii, na jihu areál výskytu dosahuje až na pobřeží Montereyova zálivu (Monterey Bay) v Kalifornii. Vyskytuje se především v blízkosti pobřeží, ale je rozšířena i v Kaskádovém pohoří.

Podobně jako mnohé jiné severoamerické pěnišníky roste pěnišník velkolistý zejména na narušených stanovištích jako jsou okraje silnic a čerstvě odlesněná půda. Roste také na vypalovaných místech a rychle obráží ze zachovaných kořenů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pěnišník velkolistý je dva až devět metrů vysoký keř. Listy jsou 7 až 23 cm dlouhé a 3 až 7 cm široké a na keři vytrvávají dva nebo tři roky. Květy jsou 3 až 4 cm dlouhé, pětičetné. Většinou jsou růžové, existují však i jinobarevné varianty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pěnišník velkolistý objevil v květnu 1792 skotský chirurg a botanik Archibald Menzies na pobřeží zálivu Discovery Bay ve státě Washington během expedice s George Vancouverem po vyplutí z Havajských ostrovů. Rostl zde společně se stromem planika Menziesova (Arbutus menziesii). Až v roce 1850 ale poslal semena tohoto pěnišníku do Anglie sběratel William Lobb.

V posledních letech byl tento pěnišník v ohnisku zájmu výzkumné botanické zahrady ve Federal Way ve Washingtonu, která je částí projektu WNARSP, jenž zkoumá rozšíření a formy všech rododendronů rostoucích na západě Severní Ameriky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rhododendron macrophyllum na anglické Wikipedii.