Přeskočit na obsah

Ostrý (Šumava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ostrý
Osser

Vrchol1293 m n. m.
Prominence178 m ↓ sedlo se Svarohem[1]
Izolace4,5 km → Svaroh
Poznámkakruhový rozhled
Poloha
StátNěmecko Německo
Česko Česko (mimo vrchol)
PohoříŠumava / Železnorudská hornatina / Královský hvozd
Souřadnice
Ostrý Osser
Ostrý
Osser
Horninasvor
PovodíÚhlava, Dunaj
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrý (německy Osser) je šumavská hora v oblasti Královského hvozdu, jejíž vrcholové partie leží v Bavorsku v blízkosti česko-německé hranice. Jedná se o výrazný dvojvrcholový suk, který se skládá z hraničního Velkého Ostrého (1293 m) (německy Großer Osser) a západněji ležícího Malého Ostrého (1266 m) (německy Kleiner Osser). Vrcholová skála je 15 m přímou čarou od státní hranice, takže na českém území nejvyšší bod dosahuje pouze 1280 m.[2]

Přezdívky

Svou siluetou při pohledu z českých svahů Šumavy si Ostrý vysloužil přezdívku „Prsa Matky boží“. Ostrý tvoří rovněž kulisu bavorské oblasti Lamer Winkel, do které náleží obce Arrach, Lam a Lohberg. V Lamu, pro který je domovskou horou, ho rádi nazývají „Matterhorn des Bayerwaldes“.

Horská chata

Na vrcholu Velkého Ostrého se nachází turistická chata Osserschutzhütte Haus Willmann. Postavena byla v roce 1897.

Hrad

Na vrcholu Ostrého stával hrad, který tak byl nejvýše položeným českým hradem. Byl to strážní hrádek s rozměry cca 30 × 30 metrů. Podle archeologických nálezů byl zřejmě postaven na konci 13. století. Hraniční mapy z 16. století ho zakreslují jako výraznou zříceninu a starší popisy zde ještě zaznamenávají zbytky zdiva. V současnosti jsou jediným pozůstatkem bývalého hradu náznaky příkopu na vrcholovém skalním hřbetu.

Rozhled

Z vrcholu se otevírá výtečný výhled, kterému dominuje nejvyšší hora Šumavy - Velký Javor (1453 m) a za dobré viditelnosti jsou vidět Alpy.

Galerie

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ostrý na Wikimedia Commons

Literatura

Jiří Fröhlich. Hraniční horský hrádek na Ostrém na Šumavě. In: Castellologica bohemica 5, Archeologický ústav AV, Praha 1996, s. 101-106.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Osser na německé Wikipedii.