Ostřice blešní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ostřice blešní

alternativní popis obrázku chybí
Ostřice blešní (Carex pulicaris)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné - (Liliopsida)
Řád: lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: šáchorovité (Cyperaceae)
Rod: ostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex pulicaris
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice blešní (Carex pulicaris L., syn.: Vignea pulicaris (L.) Rchb. in Mössler) je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o drobnou rostlinu, dosahuje výšky pouze 10-25 cm. Je vytrvalá a vytváří řídké trsy. Lodyha je tupě trojhranná až oblá, hladká. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele listu jsou pouze 0,5-1 mm široké, štětinovité. Pochvy bazálních listů jsou hnědé. Ostřice blešní patří mezi jednoklasé ostřice, to znamená, že na vrcholu lodyhy je pouze 1 klásek, cca 1-2,5 cm dlouhý. Je to rostlina jednodomá, v horní části klásku se nacházejí samčí květy, v dolní samičí, kterých je nejčastěji 5-10. Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Čnělky jsou většinou 2. Plodem je mošnička, která je asi 4-5,5 mm dlouhá, na vrcholu jen zúžená, zobánek prakticky chybí. Každá mošnička je podepřená plevou, která je rezavě hnědá se zeleným kýlem a v horní části blanitě lemovaná. Plevy jsou za zralosti opadané a mošničky pak směřují kolmo do boku až jsou skloněny dolů. Kvete nejčastěji v květnu až v červnu. Počet chromozómů: 2n=58 nebo 2n=60.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Roste na vhodných místech v severozápadní polovině Evropy, severně od Alp a Pyrenejí (včetně těchto pohoří). Zasahuje také na Island.

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

Je to celkem vzácný a silně ohrožený (kategorie C2) druh flóry ČR. Roste hlavně na rašeliništích a na rašelinných loukách. Proto je v ČR rozšířena nerovnoměrně, v oblastech s absencí těchto biotopů zcela chybí.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Grulich V. et Řepka V (2002): Carex L. In: Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]