Orchidejový ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Orchidejový ostrov
Domorodá vesnice na Orchidejovém ostrově
Domorodá vesnice na Orchidejovém ostrově
Stát Čínská republikaČínská republika Čínská republika
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa

Orchidejový ostrov, známý také jako Lan-jü (蘭嶼) nebo Botel Tobago, leží ve Filipínském moři a je součástí tchajwanského okresu Tchaj-tung. Nachází se 90 km jihovýchodně od hlavního ostrova, má rozlohu 47 km² a tvar protáhlého trojúhelníku. Žije na něm okolo čtyř tisíc lidí, většinu z nich tvoří původní obyvatelé z kmene Yami (je známý také pod exonymem Tao), kteří podle odhadu přišli na ostrov počátkem minulého tisíciletí z ostrovů Batanas, jež leží 200 km jižněji přes Bašický průliv a jsou součástí Filipín. Ostrov byl vždy výrazně izolovaný a zdejší obyvatelé si zachovali tradiční způsob života, i když formálně sdíleli historické osudy Tchaj-wanu (japonská nadvláda 1895 až 1945).

Ostrov je tvořen andezitem, vznikl v důsledku sopečného výbuchu v období miocénu. Osídleno je pouze pobřeží, které je chráněno korálovými útesy; vnitrozemí je hornaté, nejvyšší hora Hongtao dosahuje nadmořské výšky 552 metrů. Orchidejový ostrov má tropické monzunové podnebí, vlhkost vzduchu dosahující 90 % umožňuje bujný růst vegetace - vyskytují se zde endemické druhy jako palma Pinanga tashiroi. Na plážích ostrova klade vejce kareta obrovská. Pěstuje se taro, proso, palma kokosová a noni, důležitý je lov krabů a létajících ryb, který hraje důležitou roli i v domorodém folklóru.

Ostrov má letiště, přístav, maják a muzeum domorodé kultury. V roce 1982 zde zbudovala společnost Taipower úložiště vyhořelého odpadu z tchajwanských jaderných elektráren, proti kterému místní obyvatelé marně protestují.

Pět kilometrů od jižního výběžku ostrova leží neobydlené skalisko Malý orchidejový ostrov.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]