Opálka (tvrz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Opálka
Tvrz Opálka
Tvrz Opálka
Základní informace
Slohgotický
Výstavba14. století
StavebníkBušek ze Strážova
Poloha
AdresaOpálka, Strážov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Opálka
Opálka
Další informace
Rejstříkové číslo památky20916/4-3201 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Opálecká tvrz se nachází na severním okraji osady Opálka u Strážova v okrese Klatovy, v Plzeňském kraji. Od roku 1964 je chráněna jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kaple sv. Anny

Poprvé byla zmíněna v roce 1392, ale předpokládá se, že byla postavena v osmdesátých letech 14. století Buškem ze Strážova. Tvrz během staletí mnohokrát změnila majitele. Ve čtyřicátých letech 20. století byla zestátněna a sloužila místnímu zemědělskému družstvu. Objekt je v rukou soukromých majitelů, kteří objekt postupně opravují.

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Gotickou tvrz tvořila hranolová obytná věž obehnaná hradbou. Při renesanční přestavbě v 16. století vyplnil severní parkán obdélný objekt a další vznikl na jižní straně, kde pohltil jihozápadní baštu. Později byl zastavěn i západní parkán.

Mezi zdmi tvrze z druhé poloviny 14. století se nachází hospodářská usedlost se sídlem správce, jehož současná podoba je z 19. století, a bývalý pivovar, lihovar, stáje a stodoly, které nesou svou současnou podobu z období od 17. do 19. století. Ve středu nádvoří stojí barokní kaple svaté Anny z první poloviny 18. století. Tvrz byla původně opatřena neobvykle silnými a vysokými zdmi s příkopem v západním a severním směru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-12-21]. Identifikátor záznamu 131767 : Tvrz. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]