Netopýr parkový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxNetopýr parkový
alternativní popis obrázku chybí
Netopýr parkový
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádletouni (Chiroptera)
Podřádnetopýrotvaří (Yangochiroptera)
Čeleďnetopýrovití (Vespertilionidae)
Podčeleďpraví netopýři (Vespertilioninae)
RodPipistrellus
Binomické jméno
Pipistrellus nathusii
(Keyserling & Blasius, 1839)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Netopýr parkový (Pipistrellus nathusii) je malý netopýr z čeledi netopýrovitých. Podobá se netopýru hvízdavému (Pipistrellus pipistrellus). Je široce rozšířený po celé Evropě.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Délka hlavy a těla je 46 až 55  mm a rozpětí křídel dosahuje 220–250 mm. Předloktí je dlouhé 32 až 40 mm a celkem váží 6 až 15 g. Jeho srst je polotmavé červenohnědé barvy, často s bledými konečky a s světle hnědým spodkem. Srst je delší a méně rovnoměrně zbarvená než u netopýra hvízdavého. Zároveň je od něj větší a má širší křídla. Tvář, uši, křídla a ocas jsou tmavé.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je rozšířen od Západní Evropy východně k Uralu, Turecku a Kavkazu. Je migrujícím druhem, jedinci ze severní a východní oblasti migrují během zimy na jihozápad. Preferované stanoviště jsou parky a lesy, často v blízkosti vody.

Hojně je rozšířen v střední a východní Evropě. Na západě je jeho zimní výskyt vzácnější, ale nedávno byli na více územích objeveny nové kolonie. Na Britských ostrovech, byl v minulosti jeho výskyt považován za vzácný, pouze na pár jedinců např. na ropných plošinách v Severním moři. V současnosti je známo několik výskytů v Británii i v Irsku.

Tento druh je ohrožen ztrátou přirozeného prostředí jako jsou duté stromy a je ohrožen toxickými látkami, kterými se konzervuje dřevo. V několika zemích je chráněným druhem a rozmnožuje se v budkách na hnízdění.

Potrava a rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Loví v časných hodinách, létá rovnou s rychlými a hlubokými údery křídel cca 3 až 15 m nad zemí. Loví malý až středně velký hmyz, zejména komáry.

Rozmnožovací kolonie se nacházejí v dutých stromech, budkách na hnízdění a někdy i v budovách. Páření probíhá od července do časného září. Samci mají ve svém teritoriu harém samic. Na jaře samice rodí jedno až dvě mláďata.

Echolokace[editovat | editovat zdroj]

Používá frekvenci od 36 do 62 kHz s největší energií na 41 kHz as nejdelším trváním 6,9 ms.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Netopier parkový na slovenské Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. Obrist, MK, Boesch, R. and Flückiger, PF (2004) Variability in echolocation call design of 26 Swiss bat species: Consequences, limits and options for automated field identification with a Synergic pattern recognition approach. Mammalia., 68 (4): 307-32.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Frank Greenaway & amp; AM Hudson (1990) A Field Guide to British Bats, Bruce Coleman Books, Uxbridge
  • Jon Russ (2004) Nathusius 'pipistrelle in Great Britain & amp; Ireland (Retrieved 15/01/07)
  • Wilfried Schober & amp; Eckard Grimmberger (1993) Hamlyn Guide: Bats of Britain and Europe, Hamlyn, London.
  • R. E. Stebbings & amp; Francesca Griffith (1986) Distribution and Status of Bats in Europe, Institute of Terrestrial Ecology, Huntingdon.
  • Hutson, AM, Spitzenberger, F., Juste, J., Aulagnier, S., Palmeiras, J., Karataş, A. & amp; Paunovic, M. 2008. Pipistrellus nathusii. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. & Lt; www.iucnredlist.org>. Přístup 2. ledna 2012.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]