Neretva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox řeka Neretva (srbsky Неретва) je řeka v Bosně a Hercegovině (Hercegovsko-neretvanský kanton) a Chorvatsku (Dubrovnicko-neretvanská župa). Pramení v Dinárských horách a teče na jih, kde ústí deltou do Jaderského moře. Je 225 km dlouhá. Povodí má rozlohu 5600 km².

Průběh toku

Neretva pramení přímo pod vrchem Čemerno (masiv Zelengoru), nedaleko hranic Bosny a Hercegoviny s Černou Horou, poté teče kaňonem na severozápad přes Dinárskou vysočinu (oblíbená turistická oblast) a protéká městy Konjic a Jablanica. V Jablanici se nachází hydroelektrárna, jedna z největších v zemi. Hráz je vysoká 85 m a vytváří Jablanickou přehradu. Odtud teče řeka na jih kaňonem do Mostaru (je tudy vedená i silnice a železnice DubrovnikSarajevo), protéká pod jeho Stari Mostem, a dále na jih do Metkoviće. Pod Mostarem se Neretva rozšiřuje. Posledních 22 km protéká Chorvatskem. Území dolní Neretvy, od města Čapljina až po Ploče patřilo v dobách Jugoslávie k nejúrodnějším zemědělským oblastem. Největším přítokem řeky je říčka Trebižat, která se do ní vlévá u Čapljiny.

Vodní stav

Průměrný průtok je 280 m³/s. Vysoké vodní stavy nastávají na jaře a na podzim. Je splavná do Metkoviće (20 km od ústí)

Budoucí plány

Vláda Bosny a Hercegoviny plánuje vybudovat další minimálně tři přehrady, které by se nacházely v kaňonu řeky. Proti tomu protestují ekologové, kteří namítají, že kaňon Neretvy je jeden z nejkrásnějších v zemi a neměl by být takto zničen.

Odkazy

Šablona:Portál Bosna a Hercegovina Šablona:Portál Chorvatsko

Reference


Literatura

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Neretva na Wikimedia Commons Šablona:Pahýl - Bosna a Hercegovina Šablona:Pahýl - Chorvatsko