Nedodržený slib

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nedodržený slib
Původní název Nedodržaný sľub
Země SlovenskoSlovensko Slovensko
ČeskoČesko Česko
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk slovenština
Délka 129 minut
Žánry historický, drama
Scénář Jan Novák
Režie Jiří Chlumský
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Samuel Spišák
Ondřej Vetchý
Ľuba Paulovič
Marián Slovák
Produkce Peter Palka
Hudba Michal Novinski
Kamera Ján Ďuriš
Střih Vassilis Skalenakis
Výroba a distribuce
Premiéra 30. dubna 2009 Slovensko
4. června 2009 Česko
Distribuce Gentafilm
Nedodržený slib na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nedodržený slib (2009) je slovenský film z období druhé světové války natočený v české a americké koprodukci. Podle skutečných událostí zobrazuje osudy židovského chlapce Martina Friedmanna, který vyhne se transportům do vyhlazovacích táborů a podaří se mu na různých místech válku přečkat.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Film získal hlavní cenu v kategorii hraný film na Los Angeles Jewish Film Festival.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Děj se odehrává průběžně v různých letech druhé světové války.

Martin Friedmann dospívá v početné židovské rodině v Bánovcích nad Bebravou, do jeho života však zasáhne vznik Slovenského státu, druhá světová válka a následná perzekuce Židů. Motivován dopisem kamaráda odchází dobrovolně do pracovního tábora v Seredi, tam poté unikne transportu díky svému umění hrát fotbal. Během práce na trhání morušového listí tajně odbíhá do Bánovců, aby zjistil, že ostatní členové rodiny skončili v transportech.

Poté dostává těžký zápal plic, táborový lékař ho ale zachrání a pošle do plicního sanatoria. Od té doby musí zapírat své židovství. Aby se nemusel po propuštění vrátit do tábora, pracuje jako dělník v klášteře.

S blížícím se koncem války opouští klášter, kontaktuje v Popradu odboj a pod jménem Martin Petrášek se přidává k partyzánům, i tam se ale setkává s projevy antisemitismu. Aktivně se zapojí do Slovenského národního povstání, během něhož působí ve Zvolenu. Po porážce povstání se s ostatními partyzány uchyluje zpátky do hor, kde bojují a podaří se jim vydržet až do konce války.

V závěru se Martin vrací do svého rodného domu, kde nachází už jen vzpomínky a rodinné pozůstalosti. V závěrečné scéně stojí Martin Petrášek v současnosti před bratislavským hradem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]