Narew

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Narew
ústí řeky Narew do Visly
ústí řeky Narew do Visly
Základní informace
Délka toku 484 km
Plocha povodí 75 200 km²
Průměrný průtok 328 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
PolskoPolsko Polsko (Podleské, Mazovské vojvodství), BěloruskoBělorusko Bělorusko (Brestská oblast)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Visla
Geodata
OpenStreetMap OSM, WMF
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Narew (česky Narev, bělorusky Нараў) je řeka v Polsku (Podleské, Mazovské vojvodství) s prameny v Bělorusku (Brestská oblast). Je pravým přítokem Visly. Její délka činí 484 km (z toho 448 km v Polsku). Povodí má rozlohu 75 200 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na severovýchodě Bělověžského pralesa v Bělorusku v části zvané Divoké bahno. Teče zalesněnou a většinou bahnitou a bažinatou rovinou často v několika rovnocenných korytech.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Přítoky jsou Biebrza, Bug, Gać, Narewka, Niewodnica, Omulew, Orlanka, Orz, Orzyc, Pisa, Rozoga, Ruż, Ślina, Supraśl, Szkwa, Wkra.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Řeka protéká městy a obcemi Suraż, Uhowo, Łapy, Tykocin, Wizna, Łomża, Nowogród, Ostrołęka, Różan, Pułtusk, Serock, Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je převážně sněhový. Průměrný dlouhodobý průtok při ústí do přehradní nádrže na soutoku s Bugem (Zalew Zegrzyński) je 130 m³/s a při ústí do Visly 328 m³/s. Nejvyšší vodnosti dosahuje na jaře a nejmenší v létě. Při povodních se hladina zvyšuje o 4 až 6 m. Řeka zamrzá na konci prosince a rozmrzá v polovině března. Průměrná délka trvání ledové pokrývky je 80 dní.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Tok řeky na dolním toku reguluje přehradní nádrž Zalew Zegrzyński pod soutokem s Bugem. hráz a hydroelektrárna se nacházejí u města Dembe. Řeka je splavná na dolním a středním toku. Přes svůj přítok Biebrzy a její přítok Netty, Augustovský kanál a Augustovská jezera a řeku Czarna Hańcza je spojena s povodím Němenu. Po řece se splavuje dřevo.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

  1. Narew je přítokem Visly od roku 1962. Předtím byla přítokem Západního Bugu, který teprve ústil do Visly. To je důvod, proč se v různých pramenech rozcházejí údaje o délce řeky, velikosti povodí, průtoku a místě ústí.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]