Narew

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Narew
ústí řeky Narew do Visly
ústí řeky Narew do Visly
Základní informace
Délka toku484 km
Plocha povodí75 200 km²
Průměrný průtok328 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
PolskoPolsko Polsko (Podleské, Mazovské vojvodství), BěloruskoBělorusko Bělorusko (Brestská oblast)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Visla
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Narew (česky Narev, bělorusky Нараў) je řeka v Polsku (Podleské, Mazovské vojvodství) s prameny v Bělorusku (Brestská oblast). Je pravým přítokem Visly. Její délka činí 484 km (z toho 448 km v Polsku). Povodí má rozlohu 75 200 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na severovýchodě Bělověžského pralesa v Bělorusku v části zvané Divoké bahno. Teče zalesněnou a většinou bahnitou a bažinatou rovinou často v několika rovnocenných korytech.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Přítoky jsou Biebrza, Bug, Gać, Narewka, Niewodnica, Omulew, Orlanka, Orz, Orzyc, Pisa, Rozoga, Ruż, Ślina, Supraśl, Szkwa, Wkra.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Řeka protéká městy a obcemi Suraż, Uhowo, Łapy, Tykocin, Wizna, Łomża, Nowogród, Ostrołęka, Różan, Pułtusk, Serock, Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je převážně sněhový. Průměrný dlouhodobý průtok při ústí do přehradní nádrže na soutoku s Bugem (Zalew Zegrzyński) je 130 m³/s a při ústí do Visly 328 m³/s. Nejvyšší vodnosti dosahuje na jaře a nejmenší v létě. Při povodních se hladina zvyšuje o 4 až 6 m. Řeka zamrzá na konci prosince a rozmrzá v polovině března. Průměrná délka trvání ledové pokrývky je 80 dní.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Tok řeky na dolním toku reguluje přehradní nádrž Zalew Zegrzyński pod soutokem s Bugem. hráz a hydroelektrárna se nacházejí u města Dembe. Řeka je splavná na dolním a středním toku. Přes svůj přítok Biebrzy a její přítok Netty, Augustovský kanál a Augustovská jezera a řeku Czarna Hańcza je spojena s povodím Němenu. Po řece se splavuje dřevo.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Narew je přítokem Visly od roku 1962. Předtím byla přítokem Západního Bugu, který teprve ústil do Visly. To je důvod, proč se v různých pramenech rozcházejí údaje o délce řeky, velikosti povodí, průtoku a místě ústí.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]