Ostrołęka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ostrołęka
Radnice
Ostrołęka – znak
znak
Ostrołęka – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Stát Polsko Polsko
Vojvodství Mazovské vojvodství
Okres Ostrołęka
Ostrołęka
Ostrołęka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 29,00 km²
Počet obyvatel 52 792 (2014)
Hustota zalidnění 1 820,4 obyv./km²
Správa
Status město
Starosta Janusz Kotowski
Oficiální web www.ostroleka.pl
Telefonní předvolba +48 029
PSČ od 07-400 do 07-417
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrołęka je město v Polsku, šesté největší město Mazovského vojvodství. K roku 2014 v něm žilo 52 792 obyvatel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Historie Ostrołęky sahá ke konci jedenáctého století, kdy na písečném ostrově vznikla malá tvrz. Kolem vznikla vesnice, dnešní Ostrołęka. Nejstarší dokument, který mluví o Ostrołęce jako o městě, pochází z roku 1373. Autorem listiny je mazovský vévoda Siemowit III. V roce 1526 se město stalo královským, přesněji připadlo královně Boně. Od té doby začal rychlý hospodářský rozvoj města, o těchto letech se dnes hovoří jako o "zlatém věku Ostrołęky".

Rozvoj však přerušili náboženské boje třicetileté války, především války se Švédy a související epidemie. Na konci třicetileté války bylo město téměř úplné zničené. Další úder přišel na počátku osmnáctého století, za tzv. "severní války". Město znovu stálo na pokraji úplného zániku. K oživení došlo na konci osmnáctého století, když začali přicházet osadníci do přilehlého Zeleného lesa (Puszcza Zielona) a městu byly potvrzeny některé řemeslnické výsady. Významným mezníkem byla stavba kláštera Bernardýnů, který je dnes jednou z nejkrásnějších památek regionu.

Po dělení Polska se město ocitlo pod pruskou správou. Na začátku roku 1807 se u Ostroleky odehrála bitva mezi napoleonskými a ruskými vojsky. V bitvě zvítězil Napoleon, proto je název města vytesán i na Vítězného oblouku v Paříži. Ostroleka byla rovněž svědkem jedné z největších a nejkrvavějších bitev Listopadového povstání, která se konala 26. května 1831. Střetla se vojska polských vzbouřenců pod velením Jana Skrzyneckiho a carská vojska pod vedením polního maršála Ivana Dybicze. Zvláštní odvahu prokázali vojáci ze 4. pluku pěchoty vedení podplukovníkem Josephem Bémem. Po něm se dnes jmenuje hlavní náměstí Ostroleky.

Rozvoj nastal mezi dvěma světovými válkami, kdy byla přestavěna radnice, postaveny lázně, kino, čtyři nové základní školy, škola řemeslníků. 8. září 1939 město obsadili Němci. Během okupace zabili asi 1000 obyvatelů města, mezi nimi hodně učitelů, kteří tvořili páteř zdejších odbojových skupin. Ostroleka byla osvobozena 6. září 1944. V 50. letech byla postavena elektrárna a závody na výrobu buničiny a papíru, v 70. letech pak vápenka, masokombinát, mlékárna, nemocnice, autobusové nádraží, kulturní centrum či městský stadion.

Dnes má město sedm základních škol, pět středních škol, vysokou školu veřejné správy a pobočky některých univerzit. Mezi největší podniky patří společnost Stora Enso, přední polský výrobce celulózy, obalového papíru a lepenky. Firma Xella Polska zase vyrábí stavební materiál. Ekonomický rozvoj města podporuje skutečnost, že od roku 2007 je 86 hektarů v Ostrolece a okolí tzv. zvláštní ekonomickou zónou.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ostroleka.pl/miasto/historia_i_terazniejszosc

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]