Na Kneipě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na Kneipě
Vrcholová plošina hory Na Kneipě
Vrcholová plošina hory Na Kneipě

Vrchol1013 m n. m.
Prominence18 m ↓ U posedu
Izolace0,7 km → Smědavská hora
SeznamyTisícovky v Česku #350
Hory a kopce Jizerských hor
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříJizerské hory / Jizerská hornatina / Smědavská hornatina / Jizerská část
Souřadnice
Na Kneipě
Na Kneipě
Horninažula
PovodíSmědá, Nisa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Na Kneipě (německy Kneipe) je vrchol nacházející se ve stejnojmenné přírodní památce v pohoří Jizerské hory. Je to velmi nenápadný a nevýrazný vrchol, vystupující z jižního svahu Smědavské hory (1084 m) a z jejích vrcholových rašelinišť odtékají vody do čtyř stran a dvou moří (Severní, Baltské). Spolu s rašeliništěm na Quarre se jedná o jediné vrcholové rašeliniště v Jizerských horách. Uprostřed vrchoviště leží několik žulových balvanů a hojně se zde vyskytuje klečový porost. Na mnohých mapách je mylně uváděn název Na Kneipě i pro blízkou oblast Velké klečové louky. Jméno Kneipe dala vrcholu bývalá dřevorubecká chata postavená na vrcholu.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přímo na samotný vrchol nevede turisticky značená cesta. Ta prochází asi 40 m západně od vrcholu v podobě Kristiánovské modře značené cesty spojující Novou Louku a Smědavu.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Na kneipě.

V roce 1960 bylo vyhlášeno v Jizerských horách prvních 19 přírodních rezervací. Na Kneipě byla zatím bez jména zařazena do lokality Klečové louky. Plocha tehdejší rezervace byla 0,44 ha. V roce 1965 byla rezervace Klečové louky zmenšena a z Kneipe se stala samostatná rezervace Na kneipě. Rok 1992 přinesl změnu v kategorizaci maloplošných chráněných území, a tak se státní přírodní rezervace Na kneipě stala přírodní památkou Na Kneipě (zvětšené písmeno „K“). Ta zahrnuje samotný vrchol a vrcholové rašeliniště.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]