Národní park Fiordland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní park Fiordland
Fiordland National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Fiordland NP.svg
Nejbližší město Te Anau
Souřadnice
Rozloha 12 500 km²
Založeno 1952
Správa Department of Conservation

Národní park Fiordland (anglicky Fiordland National Park) je národní park na jihozápadním kraji novozélandského Jižního ostrova. Park byl založen v roce 1952 a s rozlohou 12 500 km² jde o největší novozélandský národní park. Národní park Fiordland je součást přírodní rezervace Te Wahipounamu zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Kvůli dřívější ledovcové aktivitě se zde nachází několik fjordů, Doubtful Sound, Dusky Sound a nejnavštěvovanější Milford Sound. Celým územím parku se táhne pohoří Jižních Alp, několik hor přesahuje výšku 2000 m n. m. Oblast také zahrnuje neobydlené ostrovy Secretary Island a Resolution Island. V parku či na jeho hranicích se nachází několik větších jezer jako jsou Lake Te Anau, Lake Manapouri, Lake Hauroko, Lake Poteriteri a Lake Monowai. Mezi nejvyšší vodopády patří Sutherland Falls a Browne Falls.

Převládající západní větry ženou vzduch z Tasmanova moře do hor, kde se vlhkost mění na srážky, které podporují zdejší deštné pralesy mírného pásu.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Původní druhy zahrnují delfíny, tuleně a ptáky jako např. nelétavý kakapo soví, slípka takahe nebo kivi. Mezi zavlečené druhy patří myši, krysy, zajíci a jeleni. Lesy tvoří zejména pabuky a jsou přítomné mnohé endemické kapradiny (např. Blechnum discolor nebo Sphaeropteris medullaris).

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Silniční doprava je omezena na silnici State Highway 94, její úsek zvaný Milford Road vede na sever z Te Anau do Milford Sound. Na jih z Te Anau vede cesta do Manapouri.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Ve Fiordlandském národním parku se nachází turistické trasy Milford Track, Kepler Track, Hollyford Track a Routeburn Track.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]