Národní park Fiordland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní park Fiordland
Fiordland National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Doubtful Sound
Základní informace
Vyhlášení 1952
Nadm. výška 1 063 m n. m.
Rozloha 12 500 km2
Správa Department of Conservation
Poloha
Stát Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Umístění Te Anau
Souřadnice
Národní park Fiordland
Národní park Fiordland
Fiordland NP.svg
Další informace
Web www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/places-to-go/fiordland/places/fiordland-national-park/
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Fiordland (anglicky Fiordland National Park) je národní park na jihozápadním kraji novozélandského Jižního ostrova. Park byl založen v roce 1952 a s rozlohou 12 500 km² jde o největší novozélandský národní park. Národní park Fiordland je součást přírodní rezervace Te Wahipounamu zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Kvůli dřívější ledovcové aktivitě se zde nachází několik fjordů, Doubtful Sound, Dusky Sound a nejnavštěvovanější Milford Sound. Celým územím parku se táhne pohoří Jižních Alp, několik hor přesahuje výšku 2000 m n. m. Oblast také zahrnuje neobydlené ostrovy Secretary Island a Resolution Island. V parku či na jeho hranicích se nachází několik větších jezer jako jsou Lake Te Anau, Lake Manapouri, Lake Hauroko, Lake Poteriteri a Lake Monowai. Mezi nejvyšší vodopády patří Sutherland Falls a Browne Falls.

Převládající západní větry ženou vzduch z Tasmanova moře do hor, kde se vlhkost mění na srážky, které podporují zdejší deštné pralesy mírného pásu.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Původní druhy zahrnují delfíny, tuleně a ptáky jako např. nelétavý kakapo soví, slípka takahe nebo kivi. Mezi zavlečené druhy patří myši, krysy, zajíci a jeleni. Lesy tvoří zejména pabuky a jsou přítomné mnohé endemické kapradiny (např. Blechnum discolor nebo Sphaeropteris medullaris).

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Silniční doprava je omezena na silnici State Highway 94, její úsek zvaný Milford Road vede na sever z Te Anau do Milford Sound. Na jih z Te Anau vede cesta do Manapouri.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Ve Fiordlandském národním parku se nachází turistické trasy Milford Track, Kepler Track, Hollyford Track a Routeburn Track.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]