Milford Track

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sheerdown Peak nacházející se ke konci trasy

Milford Track je turistická trasa na Novém Zélandu, vede uprostřed hor a mírného deštného pralesu v národním parku Fiordland na Jižním ostrově. Jedná se o jeden z devíti tzv. Great Walks na Novém Zélandu. Trasa je dlouhá 53,5 km a začíná u jezera Te Anau a končí v Milford Sound na Sandfly Point. Doprava na začátek a z konce trasy probíhá loďmi. Trasa vede deštným pralesem, mokřady a horským průsmykem. Podél trasy leží také vodopád Sutherland Falls. Maoři v minulosti používali trasu pro sbírání ceněného minerálu Pounamu.

Během letní sezóny, od konce října do konce dubna, je přístup na trasu regulován. Turisté musí projít trasu za čtyři dny, a to pouze v severním směru. Kempování je zakázáno. Turisté mohou jít nezávisle nebo s placeným průvodcem. Maximálně 90 chodců může začít tuto trasu každý den v letní sezóně (40 nezávislých turistů a 50 s průvodcem). Turisté bez průvodce musí strávit každou noc v chatách vlastněných a spravovaných Department of Conservation, platí se počet nocí předem. Chaty jsou vybaveny suchými toaletami, kuchyňským zařízením, postelemi s matracemi a rezervoárem dešťové vody. Cestovatelé si musí nést vlastní vybavení a jídlo. Turisté s průvodcem přespávají v luxusnějších chatách s restauracemi, které jsou umístěny jinde než chaty pro nezávislé turisty. Cestovatelé by se měli zapsat do knihy, která je vystavena na začátku trasy. Je jim také doporučeno říci někomu o svých plánech a sdělit datum, kdy mají být zpátky, aby daná osoba mohla případně vyhlásit pátrání po nich.[1]

Mimo sezónu není počet turistů omezen, je možno jít oběma směry libovolně dlouho, avšak trasa je nebezpečnější, např. kvůli možným lavinám. Pro cestu mimo sezónu je nutné mít důvěru, že daná skupina má nutné navigační a vysokohorské dovednosti, je v dobré kondici a má kompletní zimní výbavu. Department of Conservation doporučuje mít na cestu jídlo na dva dny navíc, teplé a nepromokavé oblečení, teplý spací pytel, izotermickou fólii, přenosný vařič, zapalovač nebo zápalky, cepín, mačky, toaletní papír, baterku na svícení, sluneční brýle, opalovací krém, lékárničku, topografickou mapu, osobní lokátor (tzv. personal locator beacon, zmáčknutím tlačítka se přivolá záchranný vrtulník),[2] a zařízení pro záchranu v lavině, jako je např. lokátor pro vyhledávání osoby v lavině (avalanche beacon) a lopatku.[3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Know before you go [online]. Department of Conservation [cit. 2016-08-27]. Dostupné online. (angličtina) 
  2. About the Locator Beacon [online]. Tuatapere Southland Locater Beacon Charitable Trust [cit. 2016-08-27]. Dostupné online. (angličtina) 
  3. Milford Track winter tramping [online]. Department of Conservation [cit. 2016-08-27]. Dostupné online. (angličtina) 
  4. Walking the Milford Track outside the Great Walks season [online]. Department of Conservation [cit. 2016-08-27]. Dostupné online. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]