Deštné lesy mírného pásu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Deštné lesy mírného pásu

Deštné lesy mírného pásu jsou jehličnaté nebo listnaté lesy, které se vyskytují v mírném pásu a získávají velké množství srážek.

Definice[editovat | editovat zdroj]

Pro mírné deštné lesy Severní Ameriky je široce uznáván:

  • roční úhrn srážek 200–400 cm
  • průměrná roční teplota mezi 4 °C a 12 °C

Avšak roční úhrn srážek závisí na faktorech, jako je rozdělení srážek v průběhu roku, teploty v průběhu celého roku a přítomnost mlhy. Definice v jiných zemích se značně liší.

Například australská definice je více ekologicko-strukturální než klimatická:

  • uzavřené klenby stromů vylučují nejméně 70 % z nebe
  • les je složen převážně z dřevin, které nevyžadují požár k regeneraci a jejich sazenice jsou schopny regenerovat se ve stínu a v přirozených otvorech

Ta by například vyloučila část mírných deštných lesů na západně Severní Ameriky se stromy, jako je douglaska, jeden z jejich dominantních druhů. Severoamerická definice by pak vyloučila část mírných deštných lesů v jiných zemích.

Globální rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Mírné lesy pokrývají velkou část Země, ale mírné deštné lesy se vyskytují pouze v několika málo oblastech po celém světě. Většina z nich se vyskytuje v oceánsko-vlhkých klimatech:

Pacifické mírné deštné lesy na západě Severní Ameriky (od jihovýchodní Aljašky po střední Kalifornii), Valdiviánské a Magellanické mírné deštné lesy na jihozápadě Jižní Ameriky (jižní Chile a přilehlá část Argentiny), kapsy deštného lesa v severozápadní Evropě (od jižního Norska po severní Španělsko), mírné deštné lesy jihovýchodní Austrálie (Tasmánie a Victoria) a na Novém Zélandu mírné deštné lesy (západní pobřeží jižního ostrova).

Jiné se vyskytují v subtropicko-vlhkých klimatech:

Jihoafrické Knysno-Amatolské pobřežní lesy, Kolchidské deštné lesy ve východní černomořské oblasti (Turecko a Gruzie), Kaspické mírné deštné lesy Ázerbájdžánu a Íránu (Hyrkánské lesy), horské mírné deštné lesy podél pobřeží Pacifiku východního Tchaj-wanu, jihozápadně od Japonska Taiheiyo lesy, pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii a Nový Zéland.

Nicméně, některé oblasti jako Rocky Mountains v Britské Kolumbii, severní Idaho a severozápadní Montana, hřeben Skalistých hor v Britské Kolumbii a Montaně a ruský dálný východ v Asii (Ussuri, Mandžusko, Sachalin) mají více kontinentálního klimatu, ale tvoří dost srážek deště i sněhu pro výskyt mírného deštného lesa.

Roztroušené malé kapsy mírného deštného lesa také existují podél Appalačského pohoří od severní Georgie po Novou Anglii. Horské jehličnaté lesy Changbaiských hor, které hraničí s Čínou a Severní Koreou, jsou dobrým příkladem obsahujícím některé z nejbohatších vysokých jehličnatých stálezelených lesů ve východní Asii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Temperate rainforest na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]