Tamatea / Dusky Sound

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Dusky Sound)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tamatea / Dusky Sound
Tamatea / Dusky Sound
Tamatea / Dusky Sound
Poloha
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tamatea / Dusky Sound je největší fjord Nového Zélandu.[1] Nachází se v národním parku Fiordland na jihozápadním cípu Jižního ostrova.

Měří okolo 40 km a v nejširším místě má až 8 km. V jeho ústí se nachází ostrov Resolution. Fjord je domovem ploutvonožců a kytovců.

Dusky Sound byl v minulosti využíván jako tábořiště Maorů při loveckých výpravách za ptáky moa. Kapitán James Cook během své první plavby spatřil ústí fjordu a během své druhé plavby strávil dva měsíce prozkoumáváním oblasti. V pozdějších letech byl fjord hojně využíván lovci tuleňů.[1] Do fjordu nevede žádná cesta, je přístupný pouze lodní nebo leteckou dopravou. Oblast je známa svou bohatou biodeverzitou.[2]

Fjord byl Maory znám jako Tamatea, Evropané ho pojmenovali jako Dusky Bay / Sound. V prosinci roku 2019 byl přejmenován na „Tamatea / Dusky Sound”.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b An Encyclopaedia of New Zealand: Dusky Sound [online]. New Zealand Ministry for Culture and Heritage Te Manatu, 1966 [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Dusky Sound – rich in history and wildlife [online]. Te Papa Tongarewa / Museum of New Zealand, 2016-12-06 [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Tamatea / Dusky Sound [online]. Land Information New Zealand [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]