Mychajlo Drahomanov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mychajlo Petrovyč Drahomanov
Drahomanov mykhajlo.jpg
Narození 3. září 1841
Haďač, dnešní Poltavská oblast
Ukrajina Ukrajina
Úmrtí 2. července 1895 (ve věku 53 let)
Sofie
Bulharsko (1878-1944) Bulharsko
Povolání historik, ekonom, filozof
Manžel(ka) Dragomanova Ludmyla
Příbuzní Lesja Ukrajinka (neteř)
Olena Pčilková (sestra)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mychajlo Petrovyč Drahomanov (Ukrajinsky: Михайло Петрович Драгоманов; 3. září 18412. července 1895) byl ukrajinský politický teoretik, ekonom, historik, filozof, anarchista a etnograf. Narodil se do urozené rodiny kozáckého původu. Drahomanov začal nejprve studovat doma, poté na škole v Haďači, na střední škole v Poltavě a nakonec na Kyjevské univerzitě. Byl strýcem básnířky Larysy Kosachové (Lesja Ukrajinka) a bratr Olhy Drahomanové-Kosachové (Olena Pčilková).

Učil na Kyjevské univerzitě od roku 1870 do 1875, ale kvůli represím byl nucen opustit Ruské impérium a emigrovat do Ženevy, kde pokračoval v politických, vzdělávacích a vydavatelských aktivitách. Během let 1885-95 působil jako profesor na univerzitě v Sofii. Drahomanov napsal první systematický politický program pro ukrajinské národní hnutí. Definoval své politické přesvědčení jako „etický socialismus“ a jako teenager byl hluboce zaujat socialistickou literaturou.

Anarchismus[editovat | editovat zdroj]

Drahomanov nepřijímal marxistickou a sociálně-demokratickou orientaci kvůli strachu z centralizace a státní moci. Proto se zařadil mezi anarchisty. Podle jeho vize, by měl budoucí svět být složen z celků, které jsou vzájemně propojené a leží na stejných základech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mykhailo Drahomanov na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]