My děti ze stanice ZOO

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O filmu pojednává článek My děti ze stanice Zoo.
My děti ze stanice ZOO
AutorKai Hermann
Původní názevWir Kinder vom Bahnhof Zoo
Jazykněmčina
Žánrdocumentary novel a biografie
VydavatelGruner + Jahr
Datum vydání1978
Předchozí a následující dílo
Můj druhý život
Některá data mohou pocházet z datové položky.

My děti ze stanice Zoo (v německém originále Wir Kinder vom Bahnhof Zoo) je kniha skládající se ze série reportáží, které podle výpovědi čtrnáctileté Christiane F. (celým příjmením Felscherinow, * 20. května 1962), zaznamenané na magnetofonových páskách, sepsali novináři Kai Hermann a Horst Rieck. S dívkou Christiane si domluvili dvouhodinový rozhovor, který se protáhl na dva měsíce.

Text nejprve vycházel na pokračování v časopise Stern, v roce 1978 byl vydán knižně. Kniha byla velice úspěšná a vyšla v mnoha jazycích, často v několika vydáních. V Německu vedla k odtabuizování otázky drogově závislých mladistvých ve věku 12–15 let.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Mladistvá západoberlínská narkomanka ich-formou začíná vyprávění svým příchodem jako šestileté na berlínské sídliště Gropiusstadt s minimem možností zábavy pro děti. Popisuje rodinné potíže vedoucí k rozvodu rodičů, a první kontakt s drogami v mládežnickém klubu Dům Středu. Kniha pojednává o jejím přechodu od příležitostního užívání hašiše, LSD a uklidňujících i stimulačních léků na předpis až k těžké závislosti na heroinu a všemu, co s ní souvisí: těžké a rapidní zhoršování zdravotního stavu, snaha opatřit si peníze na dávku (žebrání, krádeže, prostituce); o občasných neúspěšných pokusech zbavit se závislosti a přístupu rodičů. Nakonec je Christiana nucena se přestěhovat k příbuzným do Západního Německa. V novém prostředí úspěšně překonává závislost na heroinu a snaží se začít normální život.

Příběh se odehrává v 70. letech 20. století v tehdejším Západním Berlíně, kniha je pojmenovaná podle nádraží Berlín Zoologischer Garten, které v té době bylo centrem narkomanů.

Do vyprávění jsou vkládány výpovědi různých souvicejících osob, např. Christianiny matky nebo kriminální vyšetřovatelky, která sepsala o případu Christiany protokol.

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013 autorka vydala navazující knihu. V češtině dílo vyšlo pod názvem Christiane F. – Můj druhý život v roce 2014. V této knize autorka popisuje svůj život po skončení děje z první knihy až do současnosti.

Film[editovat | editovat zdroj]

V letech 19801981 byla kniha zfilmována pod titulem My děti ze stanice Zoo. V roce 2019 byl natočen nový německý osmidílný seriál My děti ze stanice Zoo, který se částečně točil i v České republice. Uveden byl v únoru 2021 v produkci Amazonu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]