Muzeum T. G. M. Rakovník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muzeum T. G. M. Rakovník
Rakovník, muzeum TGM, od vstupní brány.jpg
Údaje o muzeu
Kód památky 14583/2-2714 (PkMISSezObr)
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum T. G. M. Rakovník je kulturní instituce v Rakovníku. Jeho budova je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vstup do hlavní budovy Muzea T. G. M. Rakovník

Muzeum v Rakovníku, původně městské, později okresní a od roku 2002 Muzeum T. G. M. Rakovník, vzniklo v souvislosti s přípravami a sběry na Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze v roce 1895. Otevřeno bylo slavnostně v budově chlapecké školy 24. července 1898 u příležitosti 100. narozenin Františka Palackého. Po několika stěhováních sbírek a expozic se v roce 1936 přestěhovalo do barokní budovy paláce plaských cisterciáků u Pražské brány, kde sídlí dodnes. V roce 1984 k němu bylo připojeno několik poboček: Muzeum Nové Strašecí, Vlastivědné muzeum Jesenice a Památník Joachima Barranda ve Skryjích, v roce 1998 také Pamětní síň Jaroslava Fraňka v Nezabudicích a v roce 2003 k nim přibylo Muzeum T. G. Masaryka v Lánech s Pamětní síní Alice Garrigue Masarykové a Českého červeného kříže.

Kulturní památka Pražská brána

V průběhu 20. století prošly expozice rakovnického muzea několika proměnami poplatnými době. V současnosti prezentuje několik stálých expozic od gotického suterénu po barokní mansardu se zaměřením na regionální specifika: „Geologie a hornictví“, „Voda v krajině a rybářství“ (s živými zástupci ryb v několika akváriích), „RAKO 1883 – 2003“, „Příroda Rakovnicka“ (s živými zástupci hadí říše v několika teráriích), „Vývoj Rakovnicka od pravěku do 19. století“ a „Bitva u Rakovníka 1620“. Na nádvoří jsou v lapidáriu vystaveny původní architektonické prvky z Vysoké brány a kamenná pec z archeologického výzkumu slovanské chaty v Roztokách u Prahy, v několika voliérách jsou tu chováni zástupci ptačí říše (výr, hrdličky) a vstupuje se odtud do Pražské brány s expozicí věnovanou Sboru rakovnických ostrostřelců se střelnicí pro děti i dospělé. Kromě toho budova nabízí dva výstavní prostory pro krátkodobé výstavy muzejního charakteru a umění (velká síň v mansardě a Petrovcova výstavní síň v přízemí).

Muzeum spravuje také malou nekuřáckou kavárnu Galerie Samson-Cafée, kde se konají krátkodobé výstavy menšího rozsahu převážně regionálních výtvarníků, literární a hudební autorské večery, autogramiády a prezentační akce muzea. Objektu dala jméno rodina Samsonů, která ve městě žila v 16. a 17. století, jejíž členové zastávali v Rakovníku významné úřady. Dům patří k nejstarším městským dochovaným stavbám a je stejně jako Pražská a Vysoká brána památkově chráněn. Při opravách v průběhu 20. století byla na domě odkryta renesanční sgrafita znázorňující výjev ze života biblického Samsona.

Posledním objektem ve správě muzea ve městě je Vysoká brána, kde jsou kromě vyhlídky na město z jejího ochozu ve výšce 31 metrů v jednotlivých patrech rovněž k vidění muzejní expozice: „Gotická oltářní křídla z kostela sv. Bartoloměje v Rakovníku a sv. Vavřince v Senomatech“, „Rakovnické archeologické obrázky“, „Ostrostřelecké terče“ a „Fotografie starého Rakovníka“.

V průběhu roku muzeum nabízí množství doprovodných programů pro školy, přednášky, koncerty a akce pro veřejnost: cyklus letních koncertů Nokturna, Muzeum na dvoře, Muzejní noc, Festival duchovní hudby, Soutěž o nejchutnější a nekrásnější vánočku a Vysoká brána, kterou se každoročně zahajuje turistická sezóna ve městě. Administrativní budova, kde sídlí vedení a odborná oddělení a knihovna se nachází v jiných objektech na dosah od budovy s expozicemi.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-09-13]. Identifikátor záznamu 124976 : Muzeum T. G. Masaryka. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]