Muzeum T. G. Masaryka v Lánech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muzeum T. G. Masaryka v Lánech
Exterier II MuzeumTGM.jpg
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech vzniklo v roce 2003 jako lánská pobočka Muzea T. G. M. Rakovník. Historie jeho vzniku se ale začala psát již v prvním roce po „sametové revoluci“. Prezentuje především osobnost prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a historické události spojené s jeho osobou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na počátku roku 1990 uspořádala lánská pobočka Občanského fóra ve spolupráci s místní organizací spolku Sokola v lánské sokolovně výstavu věnovanou památce prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Tato amatérská výstava, kterou tvořily především zapůjčené dobové fotografie a dokumenty, měla u obyvatel i návštěvníků obce velký úspěch. Později nad ní převzal záštitu Obecní úřad Lány, který ji provozoval až do konce roku 1997. Okresní muzeum Rakovník (dnes Muzeum T. G. M. Rakovník) vytvořilo v Lánech v červenci roku 1998 „Výstavní síň Tomáše Garrigue Masaryka“ v areálu hotelu Classic, ve které byly použity předměty z původní lánské výstavy. Na konci května v roce 2000 byla výstavní síň z technických důvodů uzavřena. Zároveň započaly přípravy na novou expozici v budoucím Muzeu T. G. Masaryka v Lánech.

Interiér muzea – první patro

Již v roce 1995 založila obec Lány Nadaci pro zřízení a provozování Muzea T. G. Masaryka v Lánech. Činnost nadace podpořila řada významných osobností politického a kulturního života – Ivan Medek, Josef Wagner, Ivan Kočárník, Jaroslav Opat a mnoho dalších. Nadace v roce 1997 vybrala objekt vhodný k účelu muzea. Stala se jím budova bývalého špýcharu z poloviny 18. století, situovaná nedaleko zámku Lány.

Díky finanční podpoře Ministerstva kultury České republiky a sponzorům mohl být tento architektonicky velmi zajímavý objekt zakoupen. Rekonstrukce budovy začala na konci roku 1997 opravou střechy. V roce 1999 byl částečně opraven interiér budovy. Potom byla výstavba muzea pozastavena. Kvůli změně zákonů nemohla Nadace pro zřízení a podporování Muzea T. G. Masaryka v Lánech čerpat finanční prostředky na další fázi rekonstrukce. Nakonec rozestavěný objekt převzalo Okresní muzeum Rakovník (dnes Muzeum T. G. M. Rakovník), které rekonstrukci dokončilo ze státních dotací pro rok 2002.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech bylo slavnostně otevřeno 7. března 2003 a dnes funguje jako jedna z poboček Muzea T. G. M. Rakovník, jehož zřizovatelem je Středočeský kraj. Úlohu Nadace pro zřízení a podporování Muzea T. G. Masaryka v Lánech převzalo v roce 2006 Občanské sdružení pro podporování Muzea T. G. Masaryka v Lánech.

Současná podoba[editovat | editovat zdroj]

Jezdecká socha T. G. Masaryka před muzeem

Objekt je několikapodlažní a plně bezbariérový. V přízemí je v malé expozici zachycena historie regionu. Zároveň se zde nalézá kavárna, knihovna, badatelna a výstavní sál určený pro krátkodobé výstavy.

Do prvního patra je umístěna expozice, která prezentuje osobnost Tomáše Garrigue Masaryka. Je rozčleněna do několika částí, které představují nejdůležitější okamžiky a události v jeho životě.

Ve druhém patře je v expozici nazvané „T. G. Masaryk a první republika“ zachyceno Masarykovo prezidentské období z pohledu života tehdejší společnosti. K vidění jsou zde dobové předměty a fotografie významných osobností této éry. Část druhého patra je vyhrazena dlouhodobé výstavě s názvem Žena a její svět v době první republiky.

Součástí Muzea T. G. Masaryka v Lánech je také bohatý archiv a fotoarchiv. Muzeum zároveň spravuje nedalekou Pamětní síň Alice Garrigue Masarykové a Českého červeného kříže, která připomíná život a práci Alice Garrigue Masarykové, dcery prezidenta T. G. Masaryka.