Přeskočit na obsah

Museo de La Plata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Museo de La Plata
Údaje o muzeu
StátArgentinaArgentina Argentina
AdresaLa Plata, Argentina
Pojmenováno poLa Plata
Založeno19. září 1884
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Museo de La Plata (česky Laplatské muzeum) je přírodovědné muzeum ve městě La Plata v Argentině. Je součástí Fakulty a muzea přírodních věd při Laplatské národní univerzitě (Universidad Nacional de La Plata - UNLP).

Muzeum má 400 vědeckých pracovníků, kterým slouží knihovna o více než 58 tisících svazků. Součástí sbírek jsou 3 miliony fosilií a ostatních sbírkových předmětů včetně 44 000 předmětů z oboru botaniky. Budova muzea je dlouhá 135 metrů a v roce 1992 k ní byl přistaven amfiteátr. Roční návštěvnost činí 400 000, z čehož 8 % tvoří návštěvníci a hostující výzkumníci z ciziny.[1]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Badatel a antropolog Francisco P. Moreno

Dětské výlety s otcem a starším bratrem přivedly tehdy 14letého Francisca Morena k tomu, aby v roce 1866 vystavil svou rostoucí sbírku antropologických, fosilních a kostních nálezů v domě své rodiny v Buenos Aires, čímž nevědomky položil základy budoucímu Laplatskému muzeu.

Mezi lety 1873 a 1877 zkoumal Moreno tehdy vzdálenou a do značné míry nezmapovanou Patagonii a stal se prvním Argentincem evropského původu, který dosáhl jezer Nahuel Huapi a Argentino s jeho impozantním ledovcem, který nyní nese na jeho počest jméno Moreno. Během tohoto průzkumu shromáždil rozsáhlou sbírku obsahující především paleontologické a antropogenní nálezy a ty pak pečlivě klasifikoval. Jeho cesta mimo jiné ovlivnila stanovení hranic se sousedním Chile v roce 1881. Jeho sbírky se staly základem Archeologického a antropologického muzea v Buenos Aires, které bylo založeno v roce 1877.[1]

Svými dary muzeu přispěli i mezinárodně uznávaní přírodovědci jako Paul Broca a Rudolf Virchow a staly se exponáty muzea přírodních věd Bernardina Rivadavia. Založení města La Plata v roce 1882 jako nového hlavního města provincie Buenos Aires vedlo místní zákonodárce k tomu, že v roce 1884 nechali sbírku přenést do nového, tehdy rozestavěného muzea nacházejícího se na severní straně parku navrženého renomovaným urbanistou Charlesem Thaysem .

Laplatské muzeum bylo slavnostně otevřeno 19. listopadu 1888 v den šestého výročí založení města. Protože Morenovy sbírky tvořily jádro muzea, byl jmenován jeho prvním ředitelem.[2] V roce 1888 propustil z muzea Florentina Ameghina a dokonce mu odepřel vstup do budovy. Aby doplnil popis nálezů, ponechal si Ameghino během sporů část sbírky fosilií, které jménem muzea shromáždil jeho bratr Carlos Ameghino v provincii Santa Cruz.[3] Dalším raným přispěvatelem do paleontologické sbírky muzeí byl přítel Florentina Ameghina Santiago Roth a Moreno ho v roce 1895 jmenoval vedoucím paleontologického oddělení muzea.[4]

Přestože muzeum mělo v rozpočtu prostředky pouze na devět asistentů, neboť jeho financování bylo omezeno legislativou, snažil se Moreno zpočátku instituci a její sbírky udržet. Tato omezení posléze přesvědčila Morena, aby v roce 1906 začlenil muzeum do nové a rostoucí Laplatské univerzity, která je v současnosti druhou největší v Argentině. Ztráta samostatnosti vedla k tomu, že Moreno opustil místo ředitele a odešel do důchodu, přestože si ponechal funkci předního správce sbírek a ta ho zaměstnávala až do jeho smrti v roce 1919.

Morenovy sbírky budily od počátku pozornost světové antropologické komunity a přitahovaly četné hostující mezinárodní učence. Muzeum získalo akreditaci Americké aliance muzeí a také uznání od jednoho z tehdy nejprestižnějších přírodovědců Spojených států Henryho Augusta Warda, který ho považoval za čtvrté nejvýznamnější svého druhu na světě.[1]

Charakteristika muzea[editovat | editovat zdroj]

Vchod do muzea střeží plastika smilodona od Victora de Pol

Muzeum má ve své sbírce asi 3 miliony položek, i když jen malá část z nich je umístěna v expozicích. Prestiž muzea pochází převážně ze sbírky fosílií velkých savců nalezených v oblasti pamp v severní Argentině, datovaných do třetí a čtvrté periody kenozoika.

Součástí expozice jsou rovněž argentinští trilobiti z období kambria a graptoliti z období siluru. Muzeum má i zoologickou, entomologickou a botanickou expozici.

Pokud jde o antropologii, muzeum se zaměřuje především na exponáty s tematikou Jižní Ameriky, zejména z Argentiny a Peru ukazující kulturní vývoj Ameriky od předkeramického období (12 800 př. n. l.) do doby Incké říše a příchodu Evropanů. Ovšem je zde i egyptská expozice, která ukazuje rekonstrukci chrámu v Akši.

Muzeum sice zmodernizovalo své exponáty a přidalo technická média, ale stále udržuje osteologickou expozici se stejnými charakteristikami, kritérii a koncepty, jaké mělo na počátku dvacátého století. Tím si prohlídka muzea zachovává původní koncept dle časové osy evoluční historie, což odpovídá dominantním myšlenkám vědecké komunity na konci devatenáctého století.[5]

Egyptské exponáty[editovat | editovat zdroj]

První tři předměty do egyptologické sbírky daroval Dardo Rocha, zakladatel města La Plata a jeho dlouholetý starosta. Jednalo se o tři mumie z doby asi před 2 700 lety a jsou uchovávány ve svých sarkofázích.[6]

V letech 1961 až 1963 financovala argentinská vláda průzkumné a záchranné práce památek v Súdánu a Egyptě. Tato mezinárodní akce probíhala pod záštitou UNESCO a jejím cílem byla záchrana památek ohrožených zaplavením v důsledku výstavby Asuánské přehrady na Nilu. Výsledkem práce argentinských archeologů bylo vykopání chrámu Ramesse II. ze 13. století př. n. l. v lokalitě Akša (Súdán). Výměnou obdrželo muzeum 300 předmětů, z nichž 60 se týkalo přímo chrámu Ramesse II. Zbývající předměty byly nalezeny v egyptských hrobkách, nebo na jiných prehistorických místech a pohřebištích.[7]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku La Plata Museum na anglické Wikipedii.

  1. a b c AMETRANO, Silvia. Una vigencia de 130 años [online]. Museo de La Plata, 2007 [cit. 2022-01-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-04-02. (španělsky) 
  2. FARRO, Máximo Ezequiel. Historia de las colecciones en el Museo de La Plata, 1884-1906. , 2008 [cit. 2022-01-26]. Tesis de doctorado. Universidad Nacional de La Plata. . DOI: 10.35537/10915/4403. Dostupné online. (španělsky)
  3. FERNICOLA, Juan Carlos. Implicancias del conflicto Ameghino-Moreno sobre la colección de mamíferos fósiles realizada por Carlos Ameghino en su primera exploración al río Santa Cruz, Argentina. Revista del Museo Argentino de Ciencias Naturales. 2011-06, roč. 13, čís. 1, s. 41–57. Dostupné online [cit. 2022-01-26]. ISSN 1853-0400. (španělsky) 
  4. WEIGELT, Gertrud. Santiago Roth 1850-1924. Ein Berner als wissenschaftlicher Pionier in Südamerika. [s.l.]: [s.n.], 1951. [Santiago Roth 1850-1924 : ein Berner als wissenschaftlicher Pionier in Südamerika Dostupné online]. S. 19–39. (německy) 
  5. ELDAMATY, Mamdouh; TRAD, May; HAWASS, Zahi. Egyptian Museum Collections around the World: Studies for the Centennial of the Egyptian Museum. 1st., edition vyd. Volume Two. [s.l.]: The American University in Cairo Press, 2004. 1408 s. ISBN 978-9774247774. (anglicky) 
  6. TERUGGI, Mario. Museo de La Plata, 1888-1988: una centuria de honra. La Plata: Fundación Museo de La Plata Francisco Pascasio Moreno, 1988. 157 s. S. 80. (španělsky) 
  7. VERCOUTTER, Jean. Preliminary report on the excavations at Aksha by the Franco-Argentine archaeological expedition 1961. Kush, Journal of the Sudan Antiquities Service. Maṣlaḥat al-Āthār, 1962, roč. 10, čís. 109. ISSN 0075-7349. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MORENO, Francisco. Two Prehistoric Skulls Brought Back from the Rio Negro. Příprava vydání Robert K. Stevenson. [s.l.]: [s.n.], 1880. 7 s. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]