Motýlice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: rod Calopteryx, česky též motýlice.
Jak číst taxoboxMotýlice
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád vážky (Odonata)
Podřád motýlice (Zygoptera)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Motýlice, nověji nazývané stejnokřídlice,[1] (Zygoptera) jsou podřád hmyzího řádu vážek (Odonata). Na celém světě jich existuje asi 2753 druhů.[2] V Česku se vyskytuje 25 druhů motýlic, z nichž je šest kriticky ohrožených a jedna vymizelá (šidélko přilbovité).

Popis

Mají dva skoro stejné páry předních a zadních křídel, na rozdíl od podřádu šídla (Anisoptera), které mají oba páry křídel více odlišné. Oči mají daleko od sebe. Jsou štíhlé, s protáhlým zadečkem.

Nymfy (larvy) motýlic mají na konci zadečku tři protáhlé výrůstky sloužící k plavání. Nymfám mohou dorůstat ztracené končetiny (regenerace), i když už nebývají tak dokonalé jako původní.[3]

Biologie

Létají poměrně pomalu, často usedají na vegetaci. Motýlice se vyvíjejí proměnou nedokonalou. Pohlavní orgány mají umístěny na konci zadečku. Sameček má ještě mezi druhým a třetím článkem umístěn kopulační orgán, na který před kopulací přenáší spermie z pohlavního orgánu.

motýlice při páření, modře zbarvený je sameček, samička je žluto-zelená

Vajíčka kladou obvykle zadečkem ponořeným několik centimetrů do vody. Některé druhy kladou vajíčka do větví u břehu nebo do rostlin.Při kladení vajíček samec často přidržuje za hlavou samičku klíšťkami, které má na konci zadečku a létají spolu v tandemu.

Z vajíčka se nejprve vylíhne prelarva, která je bez funkčních nohou. Po několika sekundách, někdy až hodinách se promění v první larvární stádium. Larva žije ve vodě. Živí se dravě, většinou larvami drobného hmyzu. K lovení kořisti má tzv. masku kterou dokáže vymrštit, uchopit do ní kořist a přitáhnout k ústům. Larvy se svlékají 7-15x.

Když larva doroste, tak vylézá na souš, převážně se přichytává na vegetaci a líhne se z ní dospělá motýlice. Živí se létajícím hmyzem. Po několika dnech, někdy i měsíci je připravena k páření.

Čeledi

Podle[2]

Odkazy

Šablona:Sisterlinks

Související články

Reference

  1. ZELENÝ, Jiří; HANEL, Lubomír. Vážky. Výzkum a ochrana. 1. vyd. Vlašim: Český svaz ochránců přírody, 2000. ISBN 80-86327-09-4. S. 7. 
  2. a b SCHORR, Martin; LINDEBOOM, Martin; PAULSON, Dennis. Slater Museum of Natural History [online]. Tacoma: University of Puget Sound, 08-2007 [cit. 2009-08-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. OBENBERGER, Jan. Entomologie IV. 1. vyd. Praha: Československá akademie věd, 1958. S. 261-263. 

Literatura

  • Hanel, Lubomír. Vážky Podblanicka 1. vyd. Vlašim : Český svaz ochránců přírody, 1999 : Muzeum okresu Benešov. 96 s. ISBN 80-86327-07-8.
  • Zahradník, Jiří, Severa, František. Hmyz. Ilustroval František Severa. 2. vyd. Praha : AVENTINUM, 2004. 326 s. ISBN 80-86858-36-7.
  • FARKAČ J., KRÁL D. & ŠKORPÍK M. [eds.] (2005): Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. List of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates. – Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha, 760 pp. PDF