Modrásek muškátový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxModrásek muškátový
alternativní popis obrázku chybí
Modrásek muškátový
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Athropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád motýli (Lepidoptera)
Čeleď modráskovití (Lycaenidae)
Rod Cacyreus
Binomické jméno
Cacyreus marshalli
(Butler, 1898)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek muškátový (Cacyreus marshalli) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí jeho křídel je 21 až 27 mm. Tmavě hnědí motýli mají na spodní straně zadních křídel dobře patrnou černou skvrnu, která je světle lemovaná a dlouhou tenkou ostruhu.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Housenka na živné rostlině

Modrásek muškátový se původně vyskytoval pouze na jihu afrického kontinentu. Odtud byla na konci 80. let 20. století zavlečena jeho vývojová stadia s pěstovanými pelargoniemi na Baleárské ostrovy. Z ostrovů se dále rozšířil do Španělska a poté do dalších zemí na jihu Evropy. V roce 2013 byl jeho výskyt zaznamenán i v Turecku. V České republice byl poprvé zjištěn na konci července v roce 2015Ostravě-Porubě. Motýl obývá zahradnictví, zahrady a parky, na jihu Evropy také květnaté ruderály.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Živnými rostlinami modráska muškátového v Evropě jsou pelargonie (Pelargonium) a v jižní Africe různé druhy pelargonií a kakostů (Geranium). Housenky se živí především květními pupeny a květy, ale konzumují i listy živných rostlin. Na jihu Afriky lze dospělce zahlédnout po celý rok. V jižní Evropě dospělci létají od února do listopadu. Ve střední Evropě není motýl schopen přezimovat ve volné přírodě.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o zavlečený a invazní druh, který je rozšiřován importem pelargonií.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN MACEK, ZDENĚK LAŠTŮVKA, JIŘÍ BENEŠ, LADISLAV TRAXLER. Motýli a housenky střední Evropy IV., Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]