Michiel de Ruyter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michiel de Ruyter
Bestevaêr (dědeček)
Michiel de Ruyter na obraze od Ferdinanda Bola
Michiel de Ruyter na obraze od Ferdinanda Bola
Narození 24. březen 1607
Vlajka Vlissingen, Spojené provincie nizozemské
Úmrtí 29. duben 1676
Syrakusy
Vojenská kariéra
Hodnost luitenant-admiraal-generaal
Sloužil Vlajka Spojené provincie nizozemské
Složka Nizozemské královské námořnictvo
Války Anglo-holandské války
Bitvy Bitva u Plymouthu
Čtyřdenní bitva
Nájezd na Medway
Bitva u Solebay
Bitva u Augusty

Michiel Adriaenszoon de Ruyter (24. březen 1607 Vlissingen29. duben 1676 Syrakusy) je považován za největšího z nizozemských admirálů a jednoho z největších námořních velitelů historie. Byl velmi zbožný a jeho muži ho bezmezně obdivovali. Přezdívali mu mnoha jmény, poslední a nejslavnější bylo Bestevaêr, což znamená děd(eček). V jeho rodném Vlissingenu stojí jeho památník, jehož dominantou je Ruyterova socha v nadživotní velikosti, hledící na moře.

Námořníkem se stal pravděpodobně už v 11 letech. Pod velením prince Mořice Oranžského bojoval jako mušketýr v osmdesátileté válce proti Španělsku. V roce 1623 se usadil v irském Dublinu, kde se živil jako obchodní agent. V letech 1633 až 1635 se jako navigační důstojník zúčastnil velrybářských výprav k ostrovu Jan Mayen. V roce 1637 se stal kapitánem lodi mající za úkol stíhat vlámské a španělské korzáry škodící nizozemskému obchodu, později se plavil za obchodem do Afriky a Západní Indie. Během obchodních cest do Maroka na vlastní náklady vykupoval křesťanské otroky. Roku 1676 vykoupil z uherské protestantské kazatele, kteří byli Leopoldem I. odsouzeni na galeje.

Vedl nizozemské loďstvo v prvních třech anglicko-holandských válkách, v nichž vybojoval několik nezapomenutelných bitevanglickým loďstvem, mezi nimi i slavnou Čtyřdenní bitvu (11.14. červen 1666). O rok později provedl něco, co už po něm nikdo další nedokázal zopakovat – proplul ústím Temže a zničil královské loděnice na řece Medway. Spolu s loděnicí v Chathamu zlikvidoval nebo zajal část anglického loďstva, přičemž jednou ze zajatých lodí byla vlajková loď Royal Navy HMS Royal Charles. De Ruyterův nájezd na Medway tak představuje jednu z nejdrtivějších a nejostudnějších porážek v celé historii Royal Navy, a to tím spíše, že při celé akci neutrpěla nizozemská flotila prakticky žádné ztráty.

Vítězství zaznamenal též 7. června 1672 v zátoce SolebaySouthwoldu během francouzsko-nizozemské války nad anglo-francouzským loďstvem admirálů Duquesnavévody z Yorku.

Své poslední střetnutí vybojoval ve Středomoří: v bitvě u Augusty proti francouzské flotile admirála Abrahama Duquesna poblíž Sicílie byl smrtelně raněn (dělová koule mu rozdrtila levou nohu) a tomuto zranění podlehl.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

Pomník v rodném Vlissingenu.

Michiel Adriaenszoon de Ruyter je považován za jednoho z největších admirálů historie a nedotknutelnou ikonu nizozemského válečného námořnictva. Bylo po něm pojmenováno 7 nizozemských válečných lodí, mimo jiné v současné době sloužící fregata Hr. Ms. De Ruyter (F804) a křižník Hr. Ms. De Ruyter (1935) potopený 27. února 1942 v bitvě v Jávském moři, na jehož palubě zahynul kontradmirál Doorman. Je také brán za nizozemského národního hrdinu.

V roce 1970 byla vydána bankovka v hodnotě 100 guldenů s podobiznou admirála de Ruyter.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]