Nájezd na Medway

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Holandská flotila útočí na Medway. Obraz van Soesta z roku 1667.

Nájezd na Medway (červen 1667) představuje asi nejdrtivější a nejpotupnější porážku v historii Royal Navy. Holandská flotila vedená admirálem de Ruyterem čítající takřka 80 lodí, tehdy proplula ústím Temže, zničila královské loděnice na řece Medway a zajala část Royal Navy, včetně královské vlajkové lodi HMS Royal Charles. Akce zcela zesměšnila anglické námořnictvo a přispěla k vítězství Holandska v druhé anglo-holandské válce.

Situace v Anglii[editovat | editovat zdroj]

Situace Anglie byla během druhé anglicko-holandské války otřesná. Obzvláště na řece Medway nebyla obrana příliš silná. Na hradě Upnor Castle, na březích Medweye, tvořilo posádku pouhých 30 mužů. Stavba nových pevností nebyla možná, protože nebyla žádná pracovní síla. Podmínky byly špatné a platy nízké, proto o práci neměl nikdo zájem. Přes řeku byl nakonec natažen řetěz, který měl sloužit jako zátaras. Střežily ho dvě lodě, Matthias a Charles V., ale ty měli jen poloviční posádky, které byly ještě ke všemu nezkušené. Královské loděnice v Chathamu navíc namísto 800 mužů bránilo asi jen tak 20. Angličané navíc vůbec nepředpokládali, že by se Holanďané odvážili něčeho takového jako výpad do Anglie.

Holandské přípravy[editovat | editovat zdroj]

Holanďané ani v nejmenším nepodceňovali anglickou obranu, která ale nestála za řeč. Než se přichystali na plavbu do Anglie, podařilo se jim přemluvit anglického kapitána Roberta Hollanda, aby je vedl po Temži a Medweyi. Holandské síly čítaly celkem 4000 mužů, pod velením anglického dezertéra Thomase Dolmana. Celkem holandská flotila čítala 80 lodí, jak transportních, tak válečných a zápalných.

Začátek nájezdu[editovat | editovat zdroj]

Holanďané vypluli 4. června pod velením admirála Michiela Adriaanszoona de Ruytera. Po vplutí do ústí Temže nenarazili na žádný odpor, což je překvapilo. Angličané doufali, že jde o pouhou demonstraci síly a proto nepodnikli žádné kroky. Admirál de Ruyter svolal na vlajkovou loď Zeven Provincien válečnou radu a shodl se s kapitány že vyplují na řeku Medway.

Útok na Chatham[editovat | editovat zdroj]

Holandské lodě se tedy vydaly na řeku. U Sheernessu po nich vypálila anglická loď Unity jednu salvu, načež uprchla po řece. Vojáci ze Sheernesské pevnosti uprchli poté, co holandská dělová koule zabila dva jejich muže. Holandské lodě se posléze dostaly ke královským loděnicím v Chathamu. Zde zjistily, že v cestě je řetěz a brání jej loď Unity. Holandský kapitán Jan van Brakel však loď, na které byli muži drženi násilím, rychle obsadil a zápalná loď Pro Patria najela na řetěz, který se rozlomil a potopil se. Holanďané měli cestu na horní úsek řeky otevřenou. Nedlouho poté zlikvidovaly i lodě Matthias a Charles V. Hlavním cílem loďstva však byla největší loď královského námořnictva, Royal Charles. Ta byla však opuštěná a Holanďani ji zajali. Cestou domů jejich zápalné lodě potopily ještě lodě Loyal London, Royal James a Skoty udatně bráněnou loď Royal Oak.

Výsledek[editovat | editovat zdroj]

Bitvu jednoznačně vyhrálo holandské námořnictvo, které totálně rozdrtilo angličany, neschopné odporu. Holanďané však místo využití svého ohromného vítězství, uzavřeli s angličany mír, čímž skončila druhá anglicko-holandská válka.