George Monck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Monck
George Monck 1st Duke of Albemarle Studio of Lely.jpg
Narození 6.jul. / 16. prosince 1608greg.
Merton
Úmrtí 3. ledna 1670 (ve věku 61 let)
Londýn
Příčina úmrtí Edema
Místo pohřbení Westminsterské opatství
Ocenění člen Královské společnosti
Děti Christopher Monck
Rodiče Sir Thomas Monck a Elizabeth Smith
Funkce poslanec anglického parlamentu
Člen irské Tajné rady
Member of Barebone's Parliament
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Monck, 1. vévoda z Albemarle (6. prosince 16083. ledna 1670) byl anglický generál a námořní velitel. Sehrál velkou roli při znovunastolení Stuartovců (v osobě krále Karla II.) na anglický trůn. Za tyto služby obdržel v roce 1660 vévodský titul (Duke of Albemarle), a to v rámci tzv. druhého udělení (second creation) tohoto titulu. Je jedním z tvůrců nové lineární taktiky, používané v anglickém námořnictvu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Za anglické občanské války sloužil v poli a dosáhl hodnosti generálporučíka dělostřelectva.[1] Poté byl převelen k námořnictvu, stal se námořním generálem (general-at-sea). Po smrti anglického lorda protektora Olivera Cromwella změnil strany a stal se podporovatelem restaurace Stuartovců.[2]

Jeho kariéra u námořnictva vyvrcholila za druhé anglo-holandské války, když v roce 1666 vedl jádro anglického loďstva proti holandské flotile. Svého protivníka dobře znal, neboť od roku 1629 žil devět let právě ve Spojených nizozemských provinciích. Ve snaze dosáhnout potřebného výsledku (zničení hlavní holandské flotily) však extrémně riskoval a ve výsledku utrpěl v tzv. čtyřdenní bitvě drtivou porážku, pročež byl z velení odstraněn.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOVOTNÝ, František. Plachty v ohni. Od Vikingů k Sinopu. 1000 let námořních bojů. Praha: Albatros, 2009. 413 s. ISBN 978-80-00-01873-7. S. 48. Dále jen Plachty v ohni. 
  2. Plachty v ohni, s. 49

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]