Mychajlo Drahomanov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Michailo Drahomanov)
Skočit na: Navigace, Hledání
Mychajlo Petrovyč Drahomanov
Narození 3. září 1841
Haďač, dnešní Poltavská oblast
Ukrajina Ukrajina
Úmrtí 2. července 1895 (ve věku 53 let)
Sofie
Bulharsko (1878-1944) Bulharsko
Povolání historik, ekonom, filozof
Manžel(ka) Dragomanova Ludmyla
Příbuzní Lesja Ukrajinka (neteř)
Olena Pčilková (sestra)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mychajlo Petrovyč Drahomanov (Ukrajinsky: Михайло Петрович Драгоманов; 3. září 18412. července 1895) byl ukrajinský politický teoretik, ekonom, historik, filozof, anarchista a etnograf. Narodil se do urozené rodiny kozáckého původu. Drahomanov začal nejprve studovat doma, poté na škole v Haďači, na střední škole v Poltavě a nakonec na Kyjevské univerzitě. Byl strýcem básnířky Larysy Kosachové (Lesja Ukrajinka) a bratr Olhy Drahomanové-Kosachové (Olena Pčilková).

Učil na Kyjevské univerzitě od roku 1870 do 1875, ale kvůli represím byl nucen opustit Ruské impérium a emigrovat do Ženevy, kde pokračoval v politických, vzdělávacích a vydavatelských aktivitách. Během let 1885-95 působil jako profesor na univerzitě v Sofii. Drahomanov napsal první systematický politický program pro Ukrajinské národní hnutí. Definoval své politické přesvědčení jako „etický socialismus“ a jako teenager byl hluboce zaujat socialistickou literaturou.

Anarchismus[editovat | editovat zdroj]

Drahomanov nepřijímal marxistickou a sociálně-demokratickou orientaci kvůli strachu z centralizace a státní moci. Proto se zařadil mezi anarchisty. Podle jeho vize, by měl budoucí svět být složen z celků, které jsou vzájemně propojené a leží na stejných základech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mykhailo Drahomanov na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]