Michail Vasiljevič Alexejev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Michail Alexejev)
Skočit na: Navigace, Hledání
Michail Alexejev
Narození 3. listopadu 1857
Tver
Úmrtí 25. září 1918 (ve věku 60 let)
Krasnodar
Alma mater Aleksevská vojenská škola
Povolání politik a důstojník
Ocenění velkokříž Řádu čestné legie
Řád sv. Stanislava II. stupně
Řád sv. Stanislava I. stupně
Řád sv. Vladimíra IV. stupně
Řád sv. Stanislava III. stupně
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michail Vasilijevič Alexejev (rusky Михаил Васильевич Алексеев; 3. listopadujul./ 15. listopadu 1857greg.25. září 1918) byl ruský generál a jeden z vůdců bílých v letech 1917-1918.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Michail Alexejev se narodil v rodině armádního kapitána Vasilije Alexejeva. V roce 1876 vystudoval po vzoru otce Moskevskou vojenskou školu a byl odvelen na 64. kazaňský regiment. Účastnil se Rusko-turecké války v letech 1877-1878.

V roce 1890 vystudoval Nikolajevskou vojenskou školu a stal se z něho starší pobočník ve velitelství armádních sborů v Petrohradu. V letech 18981904 sloužil jako vojenský historik.

Rusko-japonská válka[editovat | editovat zdroj]

Když vypukla Rusko-japonská válka, byl Alexejev v říjnu 1904 jmenován jedním z velitelů Ruské 3. mandžuské armády. Během války byl vyznamenán zlatým mečem, Řádem Sv. Stanislava první třídy a Řádem Sv. Anny první třídy. V roce 1908 se Alexejev stal náčelníkem štábu v Kyjevě. V roce 1912 byl jmenován velitelem 13. armádních sborů.

První světová válka[editovat | editovat zdroj]

Na počátku první světové války v roce 1914 se Alexejev stal náčelníkem generálního štábu na jihozápadním frontu. Plánoval ruskou ofenzívu do Haliče.

Když byl velkokníže Nikolaj Nikolajevič Romanov odvolán z postu vrchního velitele armády a na jeho místo nastoupil car Mikuláš II., byl Alexejev jmenován náčelníkem štábu hlavního velitelství (Stavka). Na tomto postu sloužil v letech 1915-1917.

Ruská občanská válka[editovat | editovat zdroj]

Během únorové revoluce roku 1917 byl Alexejev jedním z hlavních velitelů armády a byl pozdější poradce ministerstva války v prozatímní vládě. Bojoval proti generálu Kornilovovi, přičemž měl velkou zásluhu na jeho věznění v Mogilevu.

Po říjnové revoluci uprchl od Novočerkassku, kde založil tzv. Alexejevovu důstojnickou organizaci, která se stala základem Bílé armády. Poté odešel k Donu, kde se setkal s Kornilovem.

Alexejev zemřel na srdeční chorobu v Jekatěrinodaru. Byl pohřben v tamním klášteře, ale později bylo jeho tělo převezeno do Bělehradu, kde zůstává dodnes.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mikhail Alexeyev na anglické Wikipedii.