Michail Vasiljevič Alexejev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Michail Alexejev)
Skočit na: Navigace, Hledání
Michail Vasiljevič Alexejev
Alekseev m v.jpg
Narození 3. listopadu 1857
Vjazma
Úmrtí 25. září 1918 (ve věku 60 let)
Krasnodar
Místo odpočinku Novo groblje
Alma mater Aleksevská vojenská škola
Ocenění velkokříž Řádu čestné legie
Řád sv. Vladimíra 4. třídy
Řád sv. Stanislava 2. třídy
Řád sv. Stanislava 3. třídy
Řád sv. Vladimíra 2. třídy
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michail Vasiljevič Alexejev (rusky Михаил Васильевич Алексеев; 3. listopadujul./ 15. listopadu 1857greg.25. září 1918) byl ruský generál a jeden z vůdců bílých v letech 1917-1918.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Michail Alexejev se narodil v rodině armádního kapitána Vasilije Alexejeva. V roce 1876 vystudoval po vzoru otce Moskevskou vojenskou školu a byl odvelen do 64. kazaňského pluku. Účastnil se rusko-turecké války v letech 1877-1878.

V roce 1890 vystudoval Nikolajevskou vojenskou školu a stal se z něho starší pobočník ve velitelství 1. armádního sboru v Petrohradu. V letech 18981904 sloužil jako vojenský historik.

Rusko-japonská válka[editovat | editovat zdroj]

Když vypukla rusko-japonská válka, byl Alexejev v říjnu 1904 jmenován jedním z velitelů ruské 3. mandžuské armády. Během války byl vyznamenán zlatým mečem, Řádem Sv. Stanislava první třídy a Řádem Sv. Anny první třídy. V roce 1908 se Alexejev stal náčelníkem štábu v Kyjevě. V roce 1912 byl jmenován velitelem 13. armádního sboru.

První světová válka[editovat | editovat zdroj]

Na počátku první světové války v roce 1914 se Alexejev stal náčelníkem generálního štábu na jihozápadním frontu. Plánoval ruskou ofenzívu do Haliče.

Když byl velkokníže Nikolaj Nikolajevič Romanov odvolán z postu vrchního velitele armády a na jeho místo nastoupil car Mikuláš II., byl Alexejev jmenován náčelníkem štábu hlavního velitelství (Stavka). Na tomto postu sloužil v letech 1915-1917.

Ruská občanská válka[editovat | editovat zdroj]

Během únorové revoluce roku 1917 byl Alexejev jedním z hlavních velitelů armády a byl pozdější poradce ministerstva války v prozatímní vládě. Bojoval proti generálu Kornilovovi, přičemž měl velkou zásluhu na jeho věznění v Mogilevu.

Po říjnové revoluci uprchl od Novočerkassku, kde založil tzv. Alexejevovu důstojnickou organizaci, která se stala základem Bílé armády. Poté odešel k Donu, kde se setkal s Kornilovem.

Alexejev zemřel na srdeční chorobu v Jekatěrinodaru. Byl pohřben v tamním klášteře, ale později bylo jeho tělo převezeno do Bělehradu, kde zůstává dodnes.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mikhail Alexeyev na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Michail Vasiljevič Alexejev ve Wikimedia Commons