Michael Lippert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Michael Lippert
Narození: 24. duben 1897
Německé císařství Schönwald, Bavorsko
Úmrtí: 1. září 1969 (72 let)
Německo Wuppertal, Severní Porýní-Vestfálsko
Vojenská kariéra
Hodnost: SS-Standartenführer
Doba služby: 1914 - 1919, 1921 - 1945
Sloužil: Flag of Weimar Republic (defence minister 1921).svg Výmarská republika (do roku 1933)
Flag of German Reich (1935–1945).svg Třetí říše
Složka: Flag of German Empire (merchant+cross).svg Reichsheer(do roku 1919)
Flag Schutzstaffel.svg Waffen-SS (do roku 1945)
Velel: 10. tanková divize SS „Frundsberg“
Války: První světová válka
Druhá světová válka
Bitvy: Operace Barbarossa
Operace Market Garden
Vyznamenání: Čestná spona Heeru
Železný kříž I. třídy
Železný kříž II. třídy se sponou

Michael Hans Lippert (24. dubna 1897 - 1. září 1969) byl důstojník Waffen-SS v hodnosti SS-Standartenführer (plukovník) za druhé světové války. Známý je taky tím, že během Noci dlouhých nožů v roce 1934 se podílel společně s Theodorem Eickem na popravě vůdce jednotek SA Ernsta Röhma.

Mládí a první světová válka[editovat | editovat zdroj]

Michael Lippert se narodil 24. dubna roku 1897 v bavorském městě Schönwald jako páté dítě Johanna Lipperta a jeho ženy Margarethe. Po dokončení základního vzdělání nastoupil na učiliště, které dokončil roku 1914.

Po vypuknutí první světové války vstoupil v listopadu roku 1914 do armády a byl zařazen k bavorskému královskému 1. pluku švališérů (1. Chevaulegers-Regiment Kaiser Nikolaus von Rußland), který byl umístěn v Norimberku. U pluku sloužil až do října roku 1917, kdy se nechal přeložit do válečného leteckého sboru. U toho slouží až do konce války.

Během války si vysloužil železný kříž II. třídy, bavorský vojenský záslužný kříž III. třídy s meči a značné množství maďarských a bulharských vyznamenání. Nakonec opustil armádu po nucené demobilizaci 15. dubna roku 1919.

Období před druhou světovou válkou[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z armády se téměř dva roky živil prací v hrnčířském průmyslu a následně vstoupil během roku 1921 do služeb bavorské zemské policie (Bayerische Landespolizei) v Regensburgu, kde byl zařazen k jejímu jízdnímu oddílu ve funkci velitele čety a později i jako instruktor jezdectva.

U bavorské zemské policie zůstal až do počátku února roku 1929, kdy přešel na policejní školu v Eichstättu, kterou dokončil po sedmiměsíčním kurzu. Následně opouští bavorskou zemskou policii v hodnosti Hauptwachtmeister (Hlavní strážmistr) a živí se civilním zaměstnáním v Regensburgu.

K 1. červnu roku 1930 vstupuje Lippert do nacistické strany (NSDAP) a 10. března následujícího roku vstupuje i do SS a je zařazen v hodnosti SS-Truppführer jako velitel 2. roty z III. praporu od 31. SS-Standarte "Niederbayern" a slouží nejprve v Landshutu a poté i v Dingolfingu.

V červnu roku 1933 je převelen do Dachau, kde je jmenován velitelem stráže v místním koncentračním táboře pod velením SS-Oberführera Theodora Eickeho.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

V roce 1956 Mnichovské úřady začaly vyšetřování Noci dlouhých nožů a v srpnu zatkla Lipperta a Sepp Dietricha pro jejich část v této čistce. Byli zaskočeni, a soud byl zahájen od 6. května 1957. Byli zastupováni právníkem Dr. Alfredem Seidlem, který také obhajoval Rudolfa Hesse v Norimberském procesu . Lippert a Dietrich byli obviněni z vraždy, v případě Lipperta za smrt Ernsta Röhma. Lippert tvrdil, že on zůstal mimo Röhmovu celu, a to pouze Theodor Eicke šel dovnitř. Dne 10. května byl případ uzavřen a státní zástupce požadoval dvouletý trest pro Lipperta. Dne 14. května předseda Soudního dvora shledal oba obviněné Lipperta a Dietricha vinnými a odsoudil oba muže na 18 měsíců. Popsala Lipperta jako "plně nebezpečného a zatvrzelého fanatika".

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Data povýšení[editovat | editovat zdroj]

Významná vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Waffen-SS Commanders: Krüger to Zimmermann, Mark C. Yerger, Schiffer Publishing
  • Messenger, Charles (2005) Hitlerova Gladiator:. Život a Války Panzer armádní velitel Sepp Dietrich. Conway. s. 204-205. ISBN 978-1-84486-022-7