Michael Lippert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Michael Lippert
Narození 24. duben 1897
Německé císařství Schönwald, Bavorsko
Úmrtí 1. září 1969 (72 let)
Německo Wuppertal, Severní Porýní-Vestfálsko
Vojenská kariéra
Hodnost SS-Standartenführer
Doba služby 1914 - 1919, 1921 - 1945
Sloužil Flag of Weimar Republic (defence minister 1921).svg Výmarská republika (do roku 1933)
Flag of German Reich (1935–1945).svg Třetí říše
Složka Flag of German Empire (merchant+cross).svg Reichsheer(do roku 1919)
Flag Schutzstaffel.svg Waffen-SS (do roku 1945)
Velel 10. tanková divize SS „Frundsberg“
Války První světová válka
Druhá světová válka
Bitvy Operace Barbarossa
Operace Market Garden
Vyznamenání Čestná spona Heeru
Železný kříž I. třídy
Železný kříž II. třídy se sponou

Michael Hans Lippert (24. dubna 1897 - 1. září 1969) byl důstojník Waffen-SS v hodnosti SS-Standartenführer (plukovník) za druhé světové války. Známý je taky tím, že během Noci dlouhých nožů v roce 1934 se podílel společně s Theodorem Eickem na popravě vůdce jednotek SA Ernsta Röhma.

Mládí a první světová válka[editovat | editovat zdroj]

Michael Lippert se narodil 24. dubna roku 1897 v bavorském městě Schönwald jako páté dítě Johanna Lipperta a jeho ženy Margarethe. Po dokončení základního vzdělání nastoupil na učiliště, které dokončil roku 1914.

Po vypuknutí první světové války vstoupil v listopadu roku 1914 do armády a byl zařazen k bavorskému královskému 1. pluku švališérů (1. Chevaulegers-Regiment Kaiser Nikolaus von Rußland), který byl umístěn v Norimberku. U pluku sloužil až do října roku 1917, kdy se nechal přeložit do válečného leteckého sboru. U toho slouží až do konce války.

Během války si vysloužil železný kříž II. třídy, bavorský vojenský záslužný kříž III. třídy s meči a značné množství maďarských a bulharských vyznamenání. Nakonec opustil armádu po nucené demobilizaci 15. dubna roku 1919.

Období před druhou světovou válkou[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z armády se téměř dva roky živil prací v hrnčířském průmyslu a následně vstoupil během roku 1921 do služeb bavorské zemské policie (Bayerische Landespolizei) v Regensburgu, kde byl zařazen k jejímu jízdnímu oddílu ve funkci velitele čety a později i jako instruktor jezdectva.

U bavorské zemské policie zůstal až do počátku února roku 1929, kdy přešel na policejní školu v Eichstättu, kterou dokončil po sedmiměsíčním kurzu. Následně opouští bavorskou zemskou policii v hodnosti Hauptwachtmeister (Hlavní strážmistr) a živí se civilním zaměstnáním v Regensburgu.

K 1. červnu roku 1930 vstupuje Lippert do nacistické strany (NSDAP) a 10. března následujícího roku vstupuje i do SS a je zařazen v hodnosti SS-Truppführer jako velitel 2. roty z III. praporu od 31. SS-Standarte "Niederbayern" a slouží nejprve v Landshutu a poté i v Dingolfingu.

V červnu roku 1933 je převelen do Dachau, kde je jmenován velitelem stráže v místním koncentračním táboře pod velením SS-Oberführera Theodora Eickeho.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

V roce 1956 Mnichovské úřady začaly vyšetřování Noci dlouhých nožů a v srpnu zatkla Lipperta a Sepp Dietricha pro jejich část v této čistce. Byli zaskočeni, a soud byl zahájen od 6. května 1957. Byli zastupováni právníkem Dr. Alfredem Seidlem, který také obhajoval Rudolfa Hesse v Norimberském procesu . Lippert a Dietrich byli obviněni z vraždy, v případě Lipperta za smrt Ernsta Röhma. Lippert tvrdil, že on zůstal mimo Röhmovu celu, a to pouze Theodor Eicke šel dovnitř. Dne 10. května byl případ uzavřen a státní zástupce požadoval dvouletý trest pro Lipperta. Dne 14. května předseda Soudního dvora shledal oba obviněné Lipperta a Dietricha vinnými a odsoudil oba muže na 18 měsíců. Popsala Lipperta jako "plně nebezpečného a zatvrzelého fanatika".

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Data povýšení[editovat | editovat zdroj]

Významná vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Waffen-SS Commanders: Krüger to Zimmermann, Mark C. Yerger, Schiffer Publishing
  • Messenger, Charles (2005) Hitlerova Gladiator:. Život a Války Panzer armádní velitel Sepp Dietrich. Conway. s. 204-205. ISBN 978-1-84486-022-7