Mezinárodní demokratická unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní demokratická unie
Vznik 1983
Sídlo Londýn, Spojené království
Lídr Stephen Harper
Oficiální web www.idu.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data můžou pocházet z datové položky.

Mezinárodní demokratická unie (IDU) je sdružením přes osmdesáti středových a pravicových stran z více než 60 zemí. Byla založena v osmdesátých letech významnými konzervativními a liberálními pravicovými politiky, jmenovitě např. Margaret Thatcherovou či Helmutem Kohlem.

Předseda MDU Stephen Harper
Současný předseda Mezinárodní demokratické unie Stephen Harper.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní demokratická unie byla založena v roce 1983 v Londýně. U jejího vzniku stála britská premiérka Margaret Thatcherová, americký viceprezident George Bush st., tehdejší starosta Francie a pozdější francouzský prezident Jacques Chirac a německý kancléř Helmut Kohl.

11. listopadu 2011 byl na setkání předsedů Mezinárodní demokratické unie zvolen místopředsedou tehdejší český premiér Petr Nečas (ODS). V tom samém roce obhájil předsednický post bývalý předseda vlády Austrálie John Howard[1].

Místopředsedy Mezinárodní demokratické unie se v minulosti stali i Mirek Topolánek a Václav Klaus[2].

22. února v Praze zasedl stálý výbor Mezinárodní demokratické unie pro zahraniční vztahy[3].

Principy a ideologie[editovat | editovat zdroj]

V deklaraci principů z ustavující schůze v Londýně roku 1983 akcentuje Mezinárodní demokratická unie politickou svobodu, rovnost příležitostí a ekonomický rozvoj v souladu se zákonem. Zavazuje se k rozvíjení sociálních a politických hodnot, na nichž stojí liberální demokracie. Mezinárodní demokratická unie uznává základní lidská práva dle Listiny základních práv a svobod, především svobodu slova, volební právo, nezávislost médií a rovnost před zákonem. Smyslem Mezinárodní demokratické unie je sdružovat politické strany a hnutí se středopravým, pravicovým, konzervativním a liberálním směřováním.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Stanovy Mezinárodní demokratické unie definují následující instituce:

 • Předseda

Současným předsedou je od roku 2018 Stephen Harper[4][5], 22. kanadský předseda vlády. V minulosti v křesle předsedy zasedli Sir John Key (2014–1018), John Howard (2002–2014) a William Hague (1997–2002). ¨

 • Místopředseda

V současnosti má Mezinárodní demokratická unie 15 místopředsedů, volených stejně jako je volen předseda. Místopředsedy jsou mj. Erna Solberg, předsedkyně vlády Norska za Norskou konzervativní stranu a Jan Zahradil, europoslanec za ODS[6].

 • Konference předsedů politických stran (The Party Leaders Conference)

Skládá se z předsedů a vůdců členských politických stran se dle stanov musí sejít minimálně jednou za tři roky. Konference určuje širokou škálu činnosti demokratické unie spojenou s jakoukoli formální činností. Na každou členskou stranu připadá jeden hlas. Procedurální rozhodnutí vyžadují nadpoloviční většinu hlasů, jiná než procedurální většinu dvoutřetinovou[7].

 • Exekutivní komise (Executive Committee)

Sestavená z předsedy a místopředsedů (či jimi jmenovaných zastupitelů), pokladníkem a generálním tajemníkem se potkává každých šest měsíců a má na starost mj. přípravu Konferencí předsedů politických stran a může se jich sama účastnit. Řídí chod Mezinárodní demokratické unie mezi setkáními Konference[8].

 • Generální tajemník
 • Pokladník

Členové a členství[editovat | editovat zdroj]

Členem Mezinárodní demokratické unie se může stát jakákoli strana, která sdílí hodnoty sepsané v deklaraci principů z Londýna. IDU je členěna do tří hlavních částí, Mezinárodní demokratická unie mladých (IYDU)[9], Ženská demokratická unie (IWDU) a Regionální unie.

 • Regionální unie
Frakce Předseda Webová stránka
Asijsko-pacifická demokratická unie (APDU) Ranil Wickremesinghe
Africká demokratická unie (DUA) Kizza Besigye www.du-africa.org
Evropská lidová strana (EPP) Joseph Daul www.epp.eu
Strana evropských konzervativců a reformistů (ECR Party) Jan Zahradil www.ecrparty.eu
Karibská demokratická unie (CDU) Allen Chastanet
Svaz latinskoamerických stran (UPLA) Marco Solares uplalatinoamerica.org

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Petr Nečas místopředsedou Mezinárodní demokratické unie (IDU) – ODS. Občanská demokratická strana [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (česky) 
 2. Petr Nečas místopředsedou Mezinárodní demokratické unie (IDU) – ODS. Občanská demokratická strana [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (česky) 
 3. http://zahradil.cz/2011/02/20/predsednictvo-mezinarodni-demokraticke-unie-v-praze/
 4. The Right Honourable Stephen Harper | International Democrat Union [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. FEB 21, Janice Dickson Published on; 2018 1:19PM. Harper elected chairman of the International Democrat Union – iPolitics [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Leadership | International Democrat Union [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Principles | International Democrat Union [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Principles | International Democrat Union [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. International Young Democrat Union | The IYDU is a global alliance of centre right political youth organisations united by a common desire for greater freedom and less government. [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky)