Mezinárodní demokratická unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní demokratická unie
Vznik 1983
Sídlo Londýn, Spojené království
Lídr John Howard
Oficiální web www.idu.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní demokratická unie (IDU) je sdružením přes osmdesáti středových a pravicových stran z více než 60 zemí. Byla založena v osmdesátých letech významnými konzervativními a liberálními pravicovými politiky, jmenovitě např. Margaret Thatcherovou či Helmutem Kohlem.

Předseda MDU Stephen Harper
Současný předseda Mezinárodní demokratické unie Stephen Harper.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní demokratická unie byla založena v roce 1983 v Londýně. U jejího vzniku stála britská premiérka Margaret Thatcherová, americký viceprezident George Bush st., tehdejší starosta Francie a pozdější francouzský prezident Jacques Chirac a německý kancléř Helmut Kohl.

11. listopadu 2011 byl na setkání předsedů Mezinárodní demokratické unie zvolen místopředsedou tehdejší český premiér Petr Nečas (ODS). V tom samém roce obhájil předsednický post bývalý předseda vlády Austrálie John Howard[1].

Místopředsedy Mezinárodní demokratické unie se v minulosti stali i Mirek Topolánek a Václav Klaus[2].

22. února v Praze zasedl stálý výbor Mezinárodní demokratické unie pro zahraniční vztahy[3].

Principy a ideologie[editovat | editovat zdroj]

V deklaraci principů z ustavující schůze v Londýně roku 1983 akcentuje Mezinárodní demokratická unie politickou svobodu, rovnost příležitostí a ekonomický rozvoj v souladu se zákonem. Zavazuje se k rozvíjení sociálních a politických hodnot, na nichž stojí liberální demokracie. Mezinárodní demokratická unie uznává základní lidská práva dle Listiny základních práv a svobod, především svobodu slova, volební právo, nezávislost médií a rovnost před zákonem. Smyslem Mezinárodní demokratické unie je sdružovat politické strany a hnutí se středopravým, pravicovým, konzervativním a liberálním směřováním.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Stanovy Mezinárodní demokratické unie definují následující instituce:

 • Předseda

Současným předsedou je od roku 2018 Stephen Harper[4][5], 22. kanadský předseda vlády. V minulosti v křesle předsedy zasedli Sir John Key (2014–1018), John Howard (2002–2014) a William Hague (1997–2002). ¨

 • Místopředseda

V současnosti má Mezinárodní demokratická unie 15 místopředsedů, volených stejně jako je volen předseda. Místopředsedy jsou mj. Erna Solberg, předsedkyně vlády Norska za Norskou konzervativní stranu a Jan Zahradil, europoslanec za ODS[6].

 • Konference předsedů politických stran (The Party Leaders Conference)

Skládá se z předsedů a vůdců členských politických stran se dle stanov musí sejít minimálně jednou za tři roky. Konference určuje širokou škálu činnosti demokratické unie spojenou s jakoukoli formální činností. Na každou členskou stranu připadá jeden hlas. Procedurální rozhodnutí vyžadují nadpoloviční většinu hlasů, jiná než procedurální většinu dvoutřetinovou[7].

 • Exekutivní komise (Executive Committee)

Sestavená z předsedy a místopředsedů (či jimi jmenovaných zastupitelů), pokladníkem a generálním tajemníkem se potkává každých šest měsíců a má na starost mj. přípravu Konferencí předsedů politických stran a může se jich sama účastnit. Řídí chod Mezinárodní demokratické unie mezi setkáními Konference[8].

 • Generální tajemník
 • Pokladník

Členové a členství[editovat | editovat zdroj]

Členem Mezinárodní demokratické unie se může stát jakákoli strana, která sdílí hodnoty sepsané v deklaraci principů z Londýna. IDU je členěna do tří hlavních částí, Mezinárodní demokratická unie mladých (IYDU)[9], Ženská demokratická unie (IWDU) a Regionální unie.

 • Regionální unie
Frakce Předseda Webová stránka
Asijsko-pacifická demokratická unie (APDU) Ranil Wickremesinghe
Africká demokratická unie (DUA) Kizza Besigye www.du-africa.org
Evropská lidová strana (EPP) Joseph Daul www.epp.eu
Strana evropských konzervativců a reformistů (ECR Party) Jan Zahradil www.ecrparty.eu
Karibská demokratická unie (CDU) Allen Chastanet
Svaz latinskoamerických stran (UPLA) Marco Solares uplalatinoamerica.org

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Petr Nečas místopředsedou Mezinárodní demokratické unie (IDU) – ODS. Občanská demokratická strana [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (česky) 
 2. Petr Nečas místopředsedou Mezinárodní demokratické unie (IDU) – ODS. Občanská demokratická strana [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (česky) 
 3. http://zahradil.cz/2011/02/20/predsednictvo-mezinarodni-demokraticke-unie-v-praze/
 4. The Right Honourable Stephen Harper | International Democrat Union [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. FEB 21, Janice Dickson Published on; 2018 1:19PM. Harper elected chairman of the International Democrat Union – iPolitics [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Leadership | International Democrat Union [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Principles | International Democrat Union [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Principles | International Democrat Union [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. International Young Democrat Union | The IYDU is a global alliance of centre right political youth organisations united by a common desire for greater freedom and less government. [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (anglicky)