Medvěd krátkočelý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Medvěd krátkočelý

alternativní popis obrázku chybí
kostra medvěda krátkočelého
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Podřád: psotvární (Caniformia)
Čeleď: medvědovití (Ursidae)
Podčeleď: krátkohlaví medvědi (Tremarctinae)
Rod: Arctodus (medvědovití)
Leidy, 1854
Binomické jméno
Arctodus simus
Cope, 1897
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medvěd krátkočelý (Arctodus simus), je vyhynulým druhem pleistocénního medvěda s neobvyklým krátkým čumákem. Medvěd žil asi 3 mil. – 10 tis. let př. n. l. Jednalo se o největšího známého medvěda.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Porovnání medvěda krátkočelého a člověka

Tento medvěd byl velmi neobvyklé stavby těla. Měl vysoké, lehké nohy, podle rekonstrukčních paleontologů se pohyboval podobným stylem jako velbloud. Měl krátký ocas a malou kulatou hlavu. Tlapy byly široké asi 35 cm, byly tedy přibližně stejně široké, jak měl dlouhý čumák. Byl vysoký asi 1,6 a dlouhý 3,7 metrů, vážil okolo 1100 kg.

Krátký čumák sloužil pravděpodobnému mrchožroutovi velice dobře, má dobrý efekt v lámání morkových kostí. Kdyby kousal kost koncem tlamy, neměl by takovou sílu, jako když umístí kost v tlamě blíž k pantům (páka je tu mnohem větší). Hlavně, když přišel k nějaké mršině pozdě, stále ještě měl z čeho načerpat další energii.

Život[editovat | editovat zdroj]

Podle výzkumů se spíše než o nebezpečného dravce jednalo o mrchožrouta. Svou velikostí mohl zastrašit jiné potravní konkurenty a zmocnit se jejich kořisti. Lehké, dlouhé nohy v kombinaci s chůzí podobné velbloudí umožňovaly přesun na velké vzdálenosti. Naopak pronásledovat běžící a kličkující kořisti mohl tento medvěd jen obtížně. Dlouhé končetiny neumožňovaly změnit prudce směr běhu.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tento medvěd se prokazatelně vyskytoval pouze v Americe. Jeho přechod do Asie přes zamrzlou Beringovu úžinu nelze vyloučit, nebyl však doposud potvrzen.

Opravdu nežije?[editovat | editovat zdroj]

Někteří kryptozoologové[kdo?] se podle zpráv přicházejících z Kamčatského poloostrova (Rusko), domnívají, že tento medvěd stále přežívá v drsné kamčatské krajině.[zdroj?] Pravděpodobnost, že by tomu tak bylo, je však téměř nulová.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arctodus simus na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]