Meštrovićův pavilon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Meštrovićův pavilon
Pabellón Mestrovic, Zagreb, Croacia, 2014-04-20, DD 01.JPG
Základní informace
Architekt Ivan Meštrović
Poloha
Adresa Záhřeb, ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Meštrovićův pavilon (chorvatsky Meštrovićev pavilon), oficiálně Dům chorvatských výtvarných umělců (chorvatsky Dom hrvatskih likovnih umjetnika) je kruhová budova, která se nachází v chorvatské metropoli Záhřebu, na náměstí Trg žrtava fašizma (Obětí fašismu) v jihovýchodní části města. Název má podle svého architekta, chorvatského sochaře Ivana Meštroviće.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1933 bylo v Záhřebu rozhodnuto o výstavbě budovy, která by vznikla na počet krále Petra I. Byla provedena architektonická soutěž. V roce 1934 bylo rozhodnuto o výstavbě budovy.

Pavilon byl dokončen v roce 1938. První název, který stavba tehdy nesla, byl Dům výtvarného umění krále Petra I. Velikého Osvoboditele. Sloužil jako výtvarná galerie, nicméně nejprve jen do začátku druhé světové války. Během existence nezávislého státu Chorvatsko sloužil jako mešita a od té doby je i v Záhřebu známý pod názvem džamija. Fašistický stát, který se snažil o sjednocení katolických Chorvatů a bosenských muslimů (Bosňáků) nechal zbudovat čtyři minarety okolo budovy. Přestavba byla zahájena v roce 1942 podle návrhů Stjepana Planiće a Zvonimira Požgaje a dokončena v roce 1944.

V roce 1947 byly zbořeny tři z těchto minaretů a studna před budovou byla ušetřena demolice. Budova začala nově sloužit jako Muzeum revoluce (srbochorvatsky Muzej revolucije) a nová mešita byla otevřena v místní části Borovje. Přestavbu interiéru pavilonu navrhl chorvatský architekt Vjenceslav Richter; bylo přidáno patro a schodiště do vnitřku pavilonu.

Po roce 1991 byla budova vrácena Chorvatské společnosti výtvarných umělců, která ji vrátila její původní účel. O obnově výtvarné galerie, o které se v chorvatské společnosti diskutovalo již od konce 80. let 20. století, rozhodlo město Záhřeb v roce 1933. V současné době slouží budova především pro výstavy a koncerty.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dom hrvatskih likovnih umjetnika na chorvatské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]