Maximilian von Spee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maximilian von Spee
Vonspee1.JPG
Narození 22. červen 1861
Vlajka Kodaň, Dánsko
Úmrtí 8. prosinec 1914
Falklandské ostrovy
Vojenská kariéra
Hodnost Admirál
Doba služby 18781914
Sloužil Vlajka Německé císařství
Složka Vlajka Kaiserliche Marine
Jednotka Německá východoasijská eskadra
Velel SMS Scharnhorst
Války Boxerské povstání
První světová válka
Bitvy Bitva u Coronelu
Bitva u Falklandských ostrovů

Admirál Maximilian Johannes Maria Hubert říšský hrabě von Spee (22. červen 1861 Kodaň8. prosinec 1914) byl německý námořní důstojník, velitel Německé východoasijské eskadry během první světové války. Jeho nadřízení jej již na začátku v podstatě odepsali, jeho úkolem bylo znepokojovat britský námořní obchod v jižních mořích co nejúčinněji a co nejdéle.

Nějakou dobu byla jeho činnost úspěšná, ochromil provoz britských obchodních lodí na velké části jižní polokoule a stáhl na sebe velkou část jejich tamějšího loďstva. 1. listopadu 1914 se střetl u chilského pobřeží se zřetelně slabší flotilou viceadmirála sira Christophera Cradocka v bitvě u Coronelu a porazil ji (HMS Good Hope a HMS Monmouth potopeny, Cradock padl). Royal Navy tak utrpěla první námořní porážku od roku 1812 a první námořní porážku v bitvě na úrovni eskader od roku 1781.

Speeovo štěstí však nemělo dlouhého trvání. 8. prosince téhož roku se střetl s mnohonásobně silnější britskou flotilou v bitvě u Falklandských ostrovů a jeho eskadra byla rozdrcena. V bitvě padl. Na jeho počest po něm bylo pojmenováno několik lodí, z nichž nejznámější byla kapesní bitevní loď Admiral Graf Spee.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]