Maximilian von Spee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maximilian von Spee
Narození: 22. červen 1861
Vlajka Kodaň, Dánsko
Úmrtí: 8. prosinec 1914
Falklandské ostrovy
Vojenská kariéra
Hodnost: Admirál
Doba služby: 18781914
Sloužil: Vlajka Německé císařství
Složka: Vlajka Kaiserliche Marine
Jednotka: Německá východoasijská eskadra
Velel: SMS Scharnhorst
Války: Boxerské povstání
První světová válka
Bitvy: Bitva u Coronelu
Bitva u Falklandských ostrovů

Admirál Maximilian Johannes Maria Hubert říšský hrabě von Spee (22. červen 1861 Kodaň - 8. prosinec 1914) byl německý námořní důstojník, velitel Německé východoasijské eskadry během první světové války. Jeho nadřízení jej již na začátku v podstatě odepsali, jeho úkolem bylo znepokojovat britský námořní obchod v jižních mořích co nejúčinněji a co nejdéle.

Nějakou dobu byla jeho činnost úspěšná, ochromil provoz britských obchodních lodí na velké části jižní polokoule a stáhl na sebe velkou část jejich tamějšího loďstva. 1. listopadu 1914 se střetl u Chilského pobřeží se zřetelně slabší flotilou viceadmirála sira Christophera Cradocka v bitvě u Coronelu a porazil ji (HMS Good Hope a HMS Monmouth potopeny, Cradock padl). Royal Navy tak utrpěla první námořní porážku od roku 1812 a první námořní porážku v bitvě na úrovni eskader od roku 1781.

Speeovo štěstí však nemělo dlouhého trvání. 8. prosince téhož roku se střetl s mnohonásobně silnější britskou flotilou v bitvě u Falklandských ostrovů a jeho eskadra byla rozdrcena. V bitvě padl. Na jeho počest po něm bylo pojmenováno několik lodí, z nichž nejznámější byla kapesní bitevní loď Admiral Graf Spee.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]