Bitva u Coronelu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Coronelu
konflikt: První světová válka
Die Seeschlacht bei Coronel, Hans Bohrdt
Die Seeschlacht bei Coronel, Hans Bohrdt

Trvání1. listopad 1914
MístoU města Coronel, Chile
Souřadnice
VýsledekNěmecké vítězství
Strany
Spojené království Spojené království Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Velitelé
Christopher Cradock
John Luce
Maximilian von Spee
Síla
2 pancéřové křižníky a 2 lehké křižníky 2 pancéřové křižníky a 3 lehké křižníky
Ztráty
1 660 mrtvých[1]
2 pancéřové křižníky
1 lehký křižník poškozen
3 zranění

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Coronelu byla námořní bitvou první světové války. Uskutečnila se 1. listopadu 1914 u pobřeží Chile. Britové v bitvě s německou eskadrou lodí utrpěli první námořní porážku od bitvy u Grand Port, která se odehrála v roce 1810.

Na začátku války Německá východoasijská eskadra opustila přístav Čching-tao v Číně a vypravila se na cestu do německých přístavů, kam žádná z nich nedoplula. Velel jí viceadmirál Maximilian von Spee a byla složena z pancéřových křižníků Scharnhorst a Gneisenau a lehkých křižníků Nürnberg, Leipzig a Dresden.

Původně k eskadře patřil ještě lehký křižník Emden, kterému velel kapitán Karl von Müller a který vyplul do Indického oceánu přepadat spojenecké obchodní lodě. V říjnu svedl vítěznou bitvu u Penangu a v listopadu byl potopen v bitvě u Kokosových ostrovů.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Flotila admirála von Spee v Chile

Když německá eskadra připlula k jihoamerickým břehům byla její radiová komunikace zachycena britskou západoindickou eskadrou pod velením admirála Cradocka. Cradock měl k dispozici jen pancéřové křižníky Good Hope a Monmouth, nový lehký křižník Glasgow a přestavěnou linkovou loď Otranto. Žádal proto admiralitu o posily a ta mu poslala starou bitevní loď Canopus.

Nakonec se však posily nedočkal a 1. listopadu při západu slunce byla za špatného, bouřlivého počasí zahájena bitva, v jejímž průběhu byly přesnou německou palbou potopeny oba britské pancéřové křižníky. Výhody byly na straně Němců. Měli lepší dělostřelce i děla. Good Hope měl dvě děla ráže 240 mm, která za 50 sekund vystřelila jeden projektil. Tím pádem dva projektily za 50 sekund plus Monmouth. Starší anglické lodě měly i kasematová děla (děla v bocích trupu), ale kvůli počasí musely kasematy uzavřít. Cradock nechal za eskadrou plout Canopus, který za novějšími loděmi zaostával a brzdil tak manévrování. Cradock chtěl svaz výhodně umístit, ale nepodařilo se mu to. Díky bouři a tmě se bitva rozdělila na několik samostatných soubojů. Good Hope bojoval se Scharnhorstem, Gneisenau s Monmouthem. Good Hope byl těžce poškozen a pokusil se nepřítele taranovat. Gneisenau na něj převedl také palbu a Good Hope se poté začal potápět. Potopil se, neznámo kde. Dresden poškodil Otranto, ale to mu uteklo. Glasgow bojoval s Leipzigem a měl na své straně přesilu, ale rozbouřené moře mu zabránilo zničit Leipzig a utekl. Nürnberg měl poruchu strojů a nezúčastnil se. Gneisenau těžce poškodil Monmouth, ale ten unikal. Nyní se do boje zapojil Nürnberg a Monmouth zničil.

Bojů se nakonec nezúčastnil ani Canopus, který se později připojil k jinému svazu u Falklandských ostrovů.

Německá eskadra potom vplula do přístavu Valparaíso, kde byla přivítána početnou německou komunitou. Dlouho se však ze svého úspěchu neradovala, protože již za měsíc byla poražena v bitvě u Falklandských ostrovů, ve které Němci ztratili většinu svých lodí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Battle of Coronel [online]. naval-history.net, 30 October 2013 [cit. 2018-11-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]