Maurice Bavaud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maurice Bavaud
Maurice Bavaud.jpg
Maurice Bavaud ve studentských letech
Historické období: Druhá světová válka
Cíl(e): Adolf Hitler
Datum: 9.října 1938
Místo: Mnichov
Použité zbraně: Schmeisser

Maurice Bavaud (15. ledna 1916 v Neuchâtel - 14. května 1941 v Věznice Plötzensee) byl románsko-katolický Švýcar, který se v roce 1938 pokoušel zabít Adolfa Hitlera

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Bavaud byl studentem teologie v Bretani a členem anti-komunistické studentské organizace, která si říkala Compagnie du mystére. Předseda této organizace, Marcel Gerbohay měl na Bavauda velký vliv. Marcel byl členem romanovské dynastie a přesvědčoval Maurice, že až padne v Rusku Komunismus, tak že Romanovci budou mít v Rusku opět moc. Bavaud mu bezmezně věřil a stále více a více přemýšlel o atentátu na Hitlera, jež by materiálně pomohlo jejich plánům a nakonec se rozhodl, že udělá atentát sám.

Atentáty[editovat | editovat zdroj]

9. října 1938 Bavaud cestoval z Bretaně do Bádenska a poté do Basileje, kde si pořídil Schmeisser, polo-automatickou pistoli, a konečně vyrazil do Berlína. Poté, co přijel, zjistil, že Hitler zatím odcestoval do Berchtesgadenu, a tak vycestoval za ním.

Policista Karl Deckert náhodně slyšel Bavauda jak říká, že by se rád setkal s Hitlerem osobně. Deckert mu doporučil, ať si požádá o soukromý rozhovor s dopisem, ve kterém by byl doporučen někým vysoce postaveným ze zahraničí. Deckert mu doporučil, aby odcestoval do Mnichova, kde se konalo výročí puče z roku 1923. Bavaud si zakoupil lístek v prvních řadách a vydával se za švýcarského novináře s úmyslem střelit Hitlera do hlavy během přehlídky. Bavaud však musel od atentátu upustit, jelikož Hitler šel na druhé straně cesty, než Bavaud očekával, a útok by byl tím pádem pravděpodobně neúspěšný.

Bavaud si tedy nechal opatřit dopis s falešným doporučením od francouzského předsedy Nacionální strany Pierra Taittngera a odjel opět do Mnichova, jen aby zjistil, že Hitler je opět v Berchtesgadenu.

Odhalení a soud[editovat | editovat zdroj]

Bavaud vyčerpal všechny potřebné peníze, a odjel zpět do Paříže, kde se chtěl připravit na další útok. Byl ale chycen kvůli jízdě na černo a předán policii. Ta poté v jeho kufru našla mimo jiné rozbušky, pistole, mapy a informace o Hitlerovi. Byl tudíž předán gestapu , které ho donutilo se přiznat k pokusu o atentát na Hitlera.

Bavaud byl souzen německým lidovým soudem 18. prosince 1938 jako pokus o atentát na říšského vůdce, jež by přineslo obrovskou ztrátu německému národu. Švýcarští diplomaté neprojevili nejmenší zájem zachránit Maurice; Hans Fröhlicher, Švýcarský velvyslanec v Berlíně dokonce veřejně Bavauda kritizoval. Německá nabídka vyměnit Bavauda za špiona selhala a tudíž byl odsouzen k smrti. Jeho hlava byla sťata gilotinou ráno 14. května 1941 v Berlínském vězení.