Maurice Bavaud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Maurice Bavaud
Maurice Bavaud.jpg
Narození 15. ledna 1916
Neuchâtel
Úmrtí 14. května 1941 (ve věku 25 let)
Věznice Plötzensee
Příčina úmrtí Gilotina
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Maurice Bavaud
Maurice Bavaud.jpg
Historické období druhá světová válka
Cíl Adolf Hitler
Datum 9. října 1938
Místo Mnichov
Použité zbraně Schmeisser

Maurice Bavaud (15. ledna 1916 Neuchâtel14. května 1941 věznice Plötzensee, Berlín) byl románsko-katolický Švýcar, který se v roce 1938 pokoušel zabít Adolfa Hitlera.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Bavaud byl studentem teologie v Bretani a členem antikomunistické studentské organizace, která si říkala Compagnie du mystére. Předseda této organizace Marcel Gerbohay měl na Bavauda velký vliv. Marcel byl členem romanovské dynastie a přesvědčoval Maurice, že až padne v Rusku komunismus, budou mít Romanovci v Rusku opět moc. Bavaud mu bezmezně věřil a stále více a více přemýšlel o atentátu na Hitlera, což by materiálně pomohlo jejich plánům, a nakonec se rozhodl, že vykoná atentát sám.

Pokus o atentát[editovat | editovat zdroj]

9. října 1938 Bavaud cestoval z Bretaně do Bádenska a poté do Basileje, kde si pořídil Schmeisser, poloautomatickou pistoli, a konečně vyrazil do Berlína. Poté co přijel, zjistil, že Hitler zatím odcestoval do Berchtesgadenu, a tak vycestoval za ním.

Policista Karl Deckert náhodně slyšel Bavauda, jak říká, že by se rád setkal s Hitlerem osobně. Deckert mu doporučil, ať si požádá o soukromý rozhovor s dopisem, ve kterém by byl doporučen někým vysoce postaveným ze zahraničí. Deckert mu doporučil, aby odcestoval do Mnichova, kde se konalo výročí puče z roku 1923. Bavaud si zakoupil lístek v prvních řadách a vydával se za švýcarského novináře s úmyslem střelit Hitlera do hlavy během přehlídky. Bavaud však musel od atentátu upustit, jelikož Hitler šel na druhé straně cesty, než Bavaud očekával, a útok by byl tím pádem pravděpodobně neúspěšný.

Bavaud si tedy nechal opatřit dopis s falešným doporučením od francouzského předsedy Nacionální strany Pierra Taittngera a odjel opět do Mnichova, jen aby zjistil, že Hitler je opět v Berchtesgadenu.

Odhalení a soud[editovat | editovat zdroj]

Bavaud vyčerpal všechny potřebné peníze, a odjel zpět do Paříže, kde se chtěl připravit na další útok. Byl ale chycen kvůli jízdě na černo a předán policii. Ta poté v jeho kufru našla mimo jiné rozbušky, pistole, mapy a informace o Hitlerovi. Byl tudíž předán gestapu, které ho donutilo se přiznat k pokusu o atentát na Hitlera.

Bavaud byl souzen německým lidovým soudem 18. prosince 1938 jako pokus o atentát na říšského vůdce, jež by přineslo obrovskou ztrátu německému národu. Švýcarští diplomaté neprojevili nejmenší zájem zachránit Maurice; Hans Fröhlicher, švýcarský velvyslanec v Berlíně, dokonce veřejně Bavauda kritizoval. Německá nabídka vyměnit Bavauda za špiona selhala a tudíž byl odsouzen k smrti. Jeho hlava byla sťata gilotinou ráno 14. května 1941 v berlínském vězení Plötzensee.