Matteo Ricci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matteo Ricci
Ricciportrait.jpg
Narození6. října 1552
Macerata
Úmrtí11. května 1610 (ve věku 57 let)
Peking
Místo pohřbeníhřbitov Zhalan
Alma materUniverzita La Sapienza
Povoláníobjevitel, kartograf, překladatel, misionář, presbyter, matematik a sinolog
Nábož. vyznáníkatolicismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matteo Ricci (6. října 155211. května 1610; zjednodušená čínština: 利玛窦; tradiční čínština: 利瑪竇; pinyin: Lì Mǎdòu; český přepis: Li Ma-tou) byl italský jezuitský misionář, jeden ze zakladatelů jezuitských misií v Číně. Je autorem prvního portugalsko-čínského slovníku a také vůbec nejstarší dochované mapy světa západního stylu psané v čínštině a zároveň zahrnující i americký kontinent - Kchun-jü wan-kuo čchüan-tchu (Mapa nesčetných zemí světa).

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a studia[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1552 v italské Maceratě, která byla tehdy součástí papežského státu a dnes se nachází v regionu Marche. Na jezuitské škole v Římě se začal vyučovat teologii a právu a již roku 1571 vstoupil do jezuitského řádu. Roku 1577 se pokusil získat souhlas s vysláním na misijní cestu na Východ a po kladném vyřízení se v březnu roku 1578 vydal z portugalského Lisabonu na cestu. V září téhož roku pak připlul do Goy, tehdy portugalské kolonie a součásti portugalské Indie. Čtyři roky na to se vydal na cestu do Číny.[1]

Počátky misie[editovat | editovat zdroj]

V srpnu roku 1582 se Ricci vydal do portugalské kolonie Macaa na jihočínském pobřeží, jelikož v tehdejší době byla křesťanská misie omezena výhradně na jihovýchodní Asii; hlavní překážkou šíření misie totiž byla špatná znalost čínštiny křesťanskými misionáři. Ricci proto začal pečlivě studovat nejen čínský jazyk, ale i zvyky obyvatel Číny a společně s Michelem Ruggierim začali navštěvovat významná města v oblasti, jako například Kanton nebo Čao-čching.

Ricci v tradiční čínské róbě

Roku 1583 do Čao-čchingu přesídlili a zůstali zde až do roku 1589. Pravděpodobně v této době Ricci s Ruggierim sestavili první čínsko-portugalský slovník, vůbec první evropsko-čínský slovník, který obsahoval konzistentní systém pro transkripci čínských slov do latinské abecedy. Tento slovník byl však po dlouhá staletí ukryt bez povšimnutí v jezuitských archivech v Římě a až roku 1934 náhodně objeven. Svého prvního vydání se dočkal až roku 2001.[2]

V Pekingu[editovat | editovat zdroj]

Ricci dále cestoval po čínském území a šířil křesťanství, až jej roku 1597 Alessandro Valignano jmenoval hlavním jezuitském misionářem pro území Číny. O rok později Ricci dorazil do Pekingu, avšak kvůli právě probíhající válce mezi Japonskem a Koreou se mu nepodařilo dostat do Zakázaného města a po dvouměsíčním čekání byl nucen Peking opustit a vrátit se do Nankingu. V roce 1601 se Ricci za doprovodu španělského jezuity Diego de Pantojeho do Pekingu vrátil. I když se mu nepodařilo osobně se setkat s císařem Wan-liem, podařilo se mu dostat se pod jeho patronaci; císař je dokonce finančně zajistil natolik, že Ricci společně s dalšími jezuity mohli dále rozvíjet svou misijní činnost. Ricci byl vůbec prvním Evropanem, kterému se podařilo dostat se do Zakázaného města.

Ricci usiloval o úpravu katolické liturgie pro místní kulturní poměry včetně používání čínštiny a začlenění prvků konfucianismu. Jeho žádosti však byly po několika letech zamítnuty.[3]

V Pekingu Ricci zůstal až do své smrti roku 1610. Během tohoto pekingského období se mu podařilo přesvědčit ke konverzi řadu tamějších obyvatel včetně některých vysoce postavených úředníků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Matteo Ricci na anglické Wikipedii.

  1. Matteo Ricci [online]. Catholic Encyclopedia [cit. 2010-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. CAMUS, Yves. Jesuits’ Journeys in Chinese Studies [formát PDF]. [cit. 2010-02-08]. S. 3–4. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. (anglicky) 
  3. CUNNINGHAM, Lawrence S. Úvod do katolictví. Překlad Roman Tadič. Praha: Volvox Globator, 2013. 358 s. ISBN 978-80-7207-885-1. Kapitola 3. Co znamená být katolíkem: některé typologie, s. 92. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ANDREOTTI, Giulio. Matteo Ricci : jezuita v Číně (1552-1610). Olomouc: Refugium Velehrad-Roma, 2007. 111 s. ISBN 978-80-86715-82-7. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]