Masarykovo náměstí (Třebíč)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Masarykovo náměstí
Masarykovo náměstí od divadla Pasáž
Masarykovo náměstí od divadla Pasáž
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoTřebíč
Městská částHorka-Domky
Poloha
Začíná naBedřicha Václavka, Bráfova
Končí naSucheniova
Napojené uliceBráfova třída, Bedřicha Václavka, Sokolská, Martinské náměstí, Hasskova a Komenského náměstí
Historie
Datum vzniku19. století
Pojmenováno poTomáš Garrigue Masaryk
Starší názvyNáměstí Františka Josefa I.
Další údaje
Typnáměstí
Délka90 m
Šířka60 m
Počet adres7
PSČ674 01
Kód ulice604356
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Masarykovo náměstí v roce 1905

Masarykovo náměstí je náměstí, které se nachází ve městě Třebíči a leží na východozápadním průtahu silnice I/23 městem. Náměstí původně od roku 1894 bylo pojmenováno podle císaře Františka Josefa I., tj. Náměstí císaře Františka Josefa I. (krátce pro obecnou mluvu Františka Josefa náměstí).[1] Později bylo pojmenováno podle československého prezidenta T. G. Masaryka již v roce 1920, současně s pojmenováním zde stojícího Masarykova gymnázia. Na náměstí se kříží silnice I/23 ve směru TelčBrno s ulicí Bedřicha Václavka, která vede na jih podél bývalého opevnění historického jádra až k bývalé Jejkovské bráně. Náměstím také prochází hranice místních částí Horka-Domky a Vnitřní Město.[2]

Na náměstí sídlí několik institucí, mezi které patří: Gymnázium Třebíč, Pozemkový úřad, Městský úřad Třebíč (dříve Okresní úřad Třebíč) či Divadlo Pasáž.

Dříve se na náměstí nacházel také pomník osvobození Rudou armádou, který byl později přemístěn ke starému městskému hřbitovu. Dnes na náměstí stojí pomník Františka Palackého a socha "hudba". Před budovou gymnázia stojí dvojice "Masarykových javorů" klenů (Acer pseudoplatanus).

V 90. letech bylo silniční křížení stavebně upraveno a křižovatka osazena světelným signalizačním zařízením.

Ke konci roku 2018 bylo oznámeno, že na Masarykově náměstí budou osazeny tzv. chytré lampy městského osvětlení, které budou reagovat na intenzitu provozu a budou tak regulovat jas osvětlení.[3] Kromě tzv. chytrých lamp bude instalována i kamera, která bude počítat počet přecházejících chodců a počet automobilů, aby bylo možné vyhodnotit dopravní situaci ve městě.[4]

Dne 20. února 2019 byla k restauraci odvezena socha sv. Floriána. Socha byla vytvořena Štěpánem Paganem v 80. letech 19. století. Mezi lety 1994 a 2000 byla rekonstruována Jiřím Novotným. Cílem restaurátorských prací je navrátit sochu sv. Floriana na Karlovo náměstí, kde dříve byla součástí kašny.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Promemoria o novém pojmenování Třebíčských ulic a poznačení domů v jednotlivých ulicích orientačními čísly. Třebíč: [s.n.], 1894. Dostupné online. S. 10. 
  2. Veřejný mapový projekt města [online]. gis.trebic.cz [cit. 2015-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-21. 
  3. MAHEL, Luděk. Radnice plánuje automatickou regulaci svítidel veřejného osvětlení. Třebíčský deník. 2018-11-09. Dostupné online [cit. 2018-11-17]. 
  4. MAHEL, Luděk. Velký bratr začne počítat auta a lidi. Uměl by rozpoznat i nálady. trebicsky.denik.cz. 2018-12-29. Dostupné online [cit. 2019-02-27]. 
  5. JAKUBCOVÁ, Hana. VIDEO: Svatý Florián odjel na výlet. Vrátí se do září. trebicsky.denik.cz. 2019-02-20. Dostupné online [cit. 2019-03-03]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]