Martin z Opavy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Martin z Opavy
Narození13. století
Opava
Úmrtí23. prosince 1279
Bologna
Místo pohřbeníBazilika svatého Dominika
Povoláníhistorik, katolický kněz, Kanonista a katolický biskup
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martin z Opavy, též Martin Opavský (latinsky Martinus de Oppavia, německy Martin von Troppau) známý také jako Martin Polák (Martinus Polonus) († 1279 Boloňa) byl kronikář ze 13. století. V latině je též znám jako Frater Martinus Ordinis Praedicatorum (bratr Martin z dominikánského řádu). Narodil se v Opavě, přesné datum není známo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Do dominikánského řádu vstoupil v Praze. Od poloviny 13. století byl aktivní v Římě jako kazatel a kaplan pro papeže Alexandra IV. a jeho následníky papeže Urbana IV., Klementa IV., Řehoře X., Inocence V., Hadriána V. a papeže Jana XXI., posledního papeže objevujícího se v kronice (Chronicon Martimiani). Martinův Chronicon se stal nejvlivnějším zdrojem pro středověkou legendu o Papežce Janě, která se však vyskytuje až v posledním vydání a byla přidána pravděpodobně po smrti Martina z Opavy. Do češtiny byla Martinova kronika přeložena Benešem z Hořovic a tento překlad vyšel tiskem roku 1488.

Martin z Opavy je rovněž jedním ze spoluautorů spisu Liber Pontificalis.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

Roku 1278 jej papež Mikuláš III. jmenoval arcibiskupem hnězdenským, avšak zemřel v Boloni cestou do Polska a úřadu se neujal. Byl pochován v tamní bazilice sv. Dominika společně s ostatky tohoto světce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]