Martin Waldseemüller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Martin Waldseemüller
Narození1470
Schallstadt
Úmrtí16. března 1520 (ve věku 49–50 let)
Saint-Dié-des-Vosges
Alma materFreiburská univerzita
Povoláníkartograf, kosmograf, teolog a geograf
Nábož. vyznáníkatolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martin Waldseemüller (v latinizované podobě Martinus Ilacomilus či Hylacomylus, 147016. března 1520,Saint-Dié-des-Vosges, Francie ) byl německý kartograf. Společně s Matthiasem Ringmannem je mu připisováno první známé použití názvu „Amerika“ pro označení Nového světa, a to ve Waldseemüllerově mapě (známá též jako Universalis Cosmographia), na počest objevitele Ameriga Vespucciho. Podle Richarda Čapka „jeho tvorba způsobila přesun vůdčího postavení kartografie do Německa“.[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Waldseemüller se narodil v bádenském Wolfenweileru u Freiburgu, (jeho matka byla z Radolfzellu) a studoval na univerzitě ve Freiburgu.

Dne 25. dubna 1507, v době kdy pracoval v St. Deodatu (německy Sankt Diedel) ve vévodství lotrinském (dnes Saint-Dié-des-Vosges, Francie), vydal glóbus a velkou nástěnnou mapu světa (Universalis Cosmographia) složenou ze 12 dřevořezů, která byla vůbec první mapou, která zaznamenávala Nový svět jako „Ameriku“. Glóbus a nástěnná mapa byly doprovozeny knihou Cosmographiae Introductio, úvodem do kosmografie.[1] Kniha obsahuje latinské překlady Quattuor Americi Vespuccij navigationes (Čtyři cesty Ameriga Vespucciho), což je zřejmě dopis psaný Amerigem Vespuccim. V knize je rovněž popsáno, proč byl použit název Amerika:

ab Americo Inventore …quasi Americi terram sive Americam (od objevitele Ameriga …jako by to byla země Amerigova, proto Amerika).

V roce 1513 Waldseemüller znovu přemýšlí o názvu kontinentu, pravděpodobně v důsledku tehdejších pochybností o Vespucciho roli při objevení a pojmenování Ameriky. Ve svém přepracování Ptolemaiova atlasu však již název „Amerika nepoužil“[1] a namísto toho je kontinent nazván jednoduše Terra incognita (neznámá země). I přes tuto revizi, již bylo od té doby vydáno 1000 kopií mapy světa a původní název „Amerika“ se ujal. Zatímco Severní Amerika se ještě po nějaký čas v dokumentech označovala jako Indie (Indies), nakonec došlo i v jejím případě k používání názvu „Amerika.“

Nástěnná mapa byla po dlouhou dobu ztracena, ale v roce 1901 nalezl její kopii Joseph Fischer na hradě Wolfegg v jižním Německu. Jedná se o jedinou známou dochovanou kopii, která byla v květnu 2003 zakoupena Kongresem Spojených států.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Martin Waldseemüller na anglické Wikipedii.

  1. a b c ČAPEK, Richard a kolektiv. Geografická kartografie. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1992. ISBN 80-04-25153-6. S. 345. 
  2. Library of Congress Acquires Only Known Copy of 1507 World Map Compiled by Martin Waldseemüller [online]. Kongres Spojených států amerických [cit. 2009-12-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]