Marika Pečená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marika Pečená
Narození 20. století
Praha
Alma mater Univerzita Karlova
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marika Pečená je česká sbormistryně a organizátorka hudebního života.

Profil[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Praze. V letech 1996–1998 působila jako druhý sbormistr v souboru Bach-Collegium Praha. V roce 1999 založila sbor Collegium 419, specializovaný na historicky poučenou interpretaci staré hudby, včetně děl méně známých a novodobých premiér. V Collegiu 419 působila jako umělecká vedoucí až do roku 2007.

Od roku 2003 je členem výboru Společnosti pro duchovní hudbu. Pro Společnost pro duchovní hudbu vede organizaci některých ročníků mezinárodní letní školy duchovní hudby Convivium (2004 – 2005, 2011, 2014) v želivském klášteře.

Soukromě studovala hru na klavír u Marie Magdaleny Horňanové a dirigování u Čestmíra Staška a Marka Štryncla. Věnuje se vyhledávání a spartaci historických notových materiálů. S Collegiem 419 nastudovala mj. cyklus kantát Dietricha Buxtehudeho Membra Jesu Nostri, výběr z cyklu Israelis Brünnlein od Johanna Hermanna Scheina, Historia der Auferstehung od Heinricha Schütze a další. V rámci festivalu Svatováclavské slavnosti provedla s tímto souborem v roce 2005 novodobou premiéru Responsorií Jakuba Jana Ryby. Zajímá se též o hudbu východních křesťanů.

V březnu 2010 provedla se souborem Sursum Corda v rámci cyklu Postní pátky Musikalische Exequien od Heinricha Schütze.

Od roku 2010 působí jako umělecká ředitelka festivalu Musica Figurata v želivském klášteře.

Vystudovala medicínu na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]