Marie Anna Mancini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Anna Mancini
vévodkyně z Bouillonu
Benedetto Gennari, Marie Anna Mancini (asi 1672-1673)
Benedetto Gennari, Marie Anna Mancini (asi 1672-1673)
Sňatek 22. dubna 1662
Manžel Godefroy Maurice de La Tour d'Auvergne, vévoda z Bouillonu
Narození 1649
Úmrtí 20. června 1714 (asi 64–65 let)
Clichy, Francie
Potomci Ludvík Karel de La Tour d'Auvergne
Marie Alžběta de La Tour d'Auvergne
Emmanuel Théodose de La Tour d'Auvergne
Eugene Maurice de La Tour d'Auvergne
Frédéric Jules de La Tour d'Auvergne
Louis Henri de La Tour d'Auvergne
Louise Julie de La Tour d'Auvergne
Otec Lorenzo Mancini
Matka Geronima Mazzarini
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Anna Mancini (164920. června 1714) byla nejmladší z pěti proslulých sester Mancini, které spolu se sestřenicemi Martinozzi byli u dvora Ludvíka XIV. známy jako Mazzarinetky, protože byly neteřemi králova ministra kardinála Mazarina.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Rodiči Marie Anny byli římský baron a astrolog Lorenzo Mancini a Geronima Mazzarini, sestra kardinála Mazarina.

Ze sester Marie Anny Moncini se proslavily:

Slečny Mancini nebyly jedinými ženskými příbuznými kardinála Mazarina, které přišly do Francie. Dalšími byly dcery Mazarinovy starší sestry. Starší z nich, Laura Martinozzi, se provdala za modenského vévodu Alfonse IV. d'Este a stala se matkou Marie z Modeny, druhé manželky Jakuba II. Stuarta. Ta mladší, Anna Marie Martinozzi, se provdala za Armanda, prince de Conti.

Marie Anna měla také tři bratry: Paula, Filipa a Alfonze. Filip Jules Mancini byl milencem Filipa Orleánského, bratra Ludvíka XIV.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Marie Anna přijela do Paříže později než její starší sestry, v roce 1655. Poslední Mazarineta se stala "rozmazleným miláčkem" u francouzského dvora. Byla považována za vtipnou a krásnou. Kardinál ji měl ještě radši než její starší sestru Hortenzii, Marie Anna byla často označována jako "nejchytřejší a nejživější ze sester". Podle současníků byla "nádherná a nekonečně žádoucí". Vynikala v tanci a hraní.

V roce 1657 zemřela její starší sestra Laura při porodu. Marie Anna dostala tři sestřiny syny na výchovu, ačkoli byla jen o pár let starší než její synovci. Nejmladší Lauřin syn Jules César zemřel jako tříletý v roce 1660. Dva jeho starší bratři Louis Joseph a Filip se nicméně dožili dospělosti. Oba mladí muži se stali vojáky, Louis Joseph se nakonec proslavil jako generál.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Marie Anna se provdala za Godefroye Maurice de La Tour d'Auvergne, vévodu z Bouillonu.

Její strýc zemřel, když jí bylo třináct. V noci před kardinálovou smrtí přišel slavný polní maršál Turenne k jeho lůžku a požádal o ruku Marie Anny ve jménu svého synovce, vévody z Bouillonu. 22. dubna 1662 se Marie Anna v Hôtel de Soissons v přítomnosti Ludvíka XIV., jeho matky a manželky za vévodu provdala.

Její manžel prý byl dobrý voják, ale špatný dvořan a ještě horší literát. Mladá inteligentní a ambiciozní vévodkyně byla tedy ponechána sama, aby se nadále věnovala svým politickým a literárním zájmům. Ve své nové rezidenci Hôtel de Bouillon zavedla malý salon.

Marie Anna měla s manželem sedm dětí:

  • Ludvík Karel de La Tour d'Auvergne, princ z Turenne (14. ledna 1665 – 4. srpna 1692); oženil se s Annou Geneviève de Lévis, dcerou Madame de Ventadour
  • Marie Alžběta de La Tour d'Auvergne, Mademoiselle de Bouillon (8. července 1666 – 24. prosince 1725)
  • Emmanuel Théodose de La Tour d'Auvergne, vévoda z Bouillonu (1668 – 17. dubna 1730); poprvé se oženil s Marií Armande de La Trémoille, podruhé s Louise Françoise Angélique Le Tellier, potřetí s Anne Marie Christiane de Simiane a počtvrté s Louise Henriette Françoise de Lorraine
  • Eugene Maurice de La Tour d'Auvergne, princ z Château-Thierry (29. března 1669 – 23. listopadu 1672)
  • Frédéric Jules de La Tour d'Auvergne, princ z Auvergne (2. května 1672 – 1733); oženil se s Olivií Kateřinou de Trantes
  • Louis Henri de La Tour d'Auvergne, hrabě z Évreux (2. srpna 1674 – 23. ledna 1753); oženil se s Marií Annou Crozatovou
  • Louise Julie de La Tour d'Auvergne, Mademoiselle de Château-Thierry (26. listopadu 1679 – 21. listopadu 1750); provdala se za Françoise Armanda de Rohan.

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Marie Anna se nejvíce zmiňuje v souvislosti se svými literárními zájmy a jako ochránkyně mladého La Fontaina. Byla společensky i politicky ohrožena v notoricky známé Affaire des Poisons, údajně plánovala otrávit svého manžela aby se provdala za svého synovce Louise Josepha. Na rozdíl od své starší sestry Olympie, která byla nucena utéct do Liège a později do Bruselu, aby unikla zatčení, Marii Annu k soudu doprovázel manžel i podezřelý milenec a soud ji osvobodil pro nedostatek důkazů.Král ji však poslal na venkov a ke dvoru nesměla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marie Anne Mancini na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Marie Anna Mancini na Wikimedia Commons