Laura Mancini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Laura Mancini
vévodkyně z Mercœur
Portrét
Portrét Laury Mancini (Louis Ferdinand Elle starší)
Úplné jménoLaura Vittoria Mancini
Narození6. května 1636
Řím, Papežský stát
Úmrtí8. února 1657 (20 let)
Paříž, Francie
Sňatek4. února 1651
ManželLudvík, vévoda z Vendôme
PotomciLouis Joseph de Bourbon, vévoda z Vendôme
Filip, vévoda z Vendôme
Jules César
RodMancini
OtecLorenzo Mancini
MatkaGeronima Mazzarini
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Laura Mancini (6. května 1636, Řím8. února 1657, Paříž) byla neteř kardinála Mazarina. Byla nejstarší z pěti sester Manciniových, známých společně se svými dvěma sestřenicemi z rodiny Martinozzi u dvora Ludvíka XIV. jako Mazarinettes nebo les petites Mazarines (malé Mazarinky). Provdala se za Ludvíka, vévodu z Vendôme, vnuka francouzského krále Jindřicha IV. a stala se matkou velkého generála de Vendôme.

Život[editovat | editovat zdroj]

Laura se narodila jako nejstarší dítě Lorenza Manciniho a jeho manželky Geronimy Mazzarini. Na počest svojí babičky z otcovy strany, Vittorie Capoccii, přijala jméno Vittoria. Po smrti otce v roce 1650 rodina opustila Řím a odjela na pozvání matčina bratra, francouzského hlavního ministra kardinála Mazarina, do Francie. Doprovázely je dvě jejich sestřenice z rodiny Martinozzi, Laura a Anna Marie. Rodina se usadila v Palais Royal v Paříži, domově královny Anny a jejích synů krále Ludvíka XIV. a vévody Filipa Orleánského.

Laura měla čtyři mladší sestry:

Sestry Manciniovy měly také tři bratry: Paula (1636-1652), vévodu z Nevers Filipa (1641–1707) a Alfonse (1644–1658). Původně byla Laura zasnoubena s Louisem Charlesem de Nogaret de La Valette, vévodou z Candale. Sňatek se neuskutečnil a Laura se nakonec provdala za Ludvíka Bourbona, vévodu z Mercœur. Mladý Ludvík byl synem vévody z Vendôme, nemanželského syna francouzského krále Jindřicha IV. a Gabriely d'Estrées.

Svatba se konala v Palais Royal ve francouzském hlavním městě 4. února 1651 a Laura se tak stala vévodkyní z Mercœur. Sňatkem s legitimizovaným princem královské krve také získala titul Jasnost. Měla však nižší postavení, než sestřenice kněžna de Conti, která se provdala za legitimního prince. Mladý vévoda se do své manželky okamžitě zamiloval a jeho láska byla opětována. Následovali rychle po sobě narození tři synové. Louis Nejstarší z nich se stal slavným velitelem v devítileté válce a válce o španělské dědictví. Laura zemřela 8. února 1657 při porodu syna Julese Cézara, který byl pojmenován po dědečkovi z otcovy strany a matčinu strýci kardinálovi. Laura byla pohřbena v Paříži a její manžel odešel z veřejného života a stal se kardinálem. Výchovu dětem zajistil u Lauřiny sestry, vévodkyně z Bouillonu.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 6. května 1636 - 4. února 1651: Lady Laura Vittoria Mancini
  • 4. února 1651 - 8. února 1657: Její Jasnost vévodkyně Mercœur

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Laura Mancini na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]