Emmanuel Théodose de La Tour d'Auvergne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Emmanuel Théodose de La Tour d'Auvergne
vévoda z Bouillonu
Portrét
Emmanuel Théodose de La Tour d'Auvergne, Hyacinthe Rigaud, 1703
Narození1668
Úmrtí17. dubna 1730
ManželkyMarie Armande de La Trémoille
Louise Françoise Angélique Le Tellier
Anna Marie Christiane de Simiane
Louise Henriette Françoise de Lorraine
PotomciArmande de La Tour d'Auvergne
Marie Madeleine de La Tour d'Auvergne
Godefroy Maurice de La Tour d'Auvergne
Frédéric Maurice Casimir de La Tour d'Auvergne
Marie Hortense Victoire de La Tour d'Auvergne
Charles Godefroy de La Tour d'Auvergne
Godefroy Girault de La Tour d'Auvergne
Anna Marie Louise de La Tour d'Auvergne
Marie Charlotte de La Tour d'Auvergne
RodLa Tour d'Auvergne
OtecGodefroy Maurice de La Tour d'Auvergne
MatkaMarie Anna Mancini
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emmanuel Théodose de La Tour d'Auvergne (166817. dubna 1730) byl francouzský šlechtic a vládce suverénního vévodství Bouillon.

Život[editovat | editovat zdroj]

Emmanuel Théodose se narodil jako druhý syn Godefroye Maurice de La Tour d'Auvergne a jeho manželky Marie Anny Mancini. Dokud se nestal vévodou z Bouillonu, byl titulován jako kníže z Turrene. Mezi jeho bratrance patřili dva generálové, Louis Joseph de Bourbon, vévoda z Vendôme a Evžen Savojský.

Před ním byl knížetem z Turrene (dědicem bouillonského vévodství) jeho starší bratr Louis Charles a Emmanuel byl vévodou z Albret, Louis Charles však zemřel v roce 1692 v bitvě u Steenkerque. 1. února 1696 se osmadvacetiletý Emmanuel v kapli Hôtelu de Crequi v Paříži oženil s Marií Armande de La Trémoille.

Po smrti první manželky se v roce 1718 znovu oženil s Louise Françoise Angélique Le Tellier, vnučkou markýze de Louvois.

V roce 1720 se potřetí oženil s Annou Marií Christiane de Simiane, která zemřela při porodu svého jediného dítěte. Počtvrté a naposledy se oženil v roce 1725 s Louise Henriette Françoise de Lorraine. Stejně jako jeho otec se stal Emmanuel vrchním komořím Francie. Jeho strýc byl kardinál z Bouillonu a prastrýc vikomt z Turrene.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Emmanuelovou první manželkou se 1. února 1696 stala o devět let mladší Marie Armande de La Trémoille, dcera Charlese Belgiqua Hollanda de La Trémoille a Madeleine de Créquy. Měl s ní sedm dětí:

V roce 1717 Marie Armande zemřela a 4. ledna 1718 se Emmanuel oženil s Louisou Françoise Angélique le Tellier, vnučkou markýze de Louvois. Měl s ní jednoho syna:

  • Godefroy Girault de La Tour d'Auvergne (2. července 1719 – 29. května 1732)

Louisa v roce 1719 zemřela a Emmanuelovou třetí manželkou se 26. května 1720 stala Anna Marie Christiane de Simiane. Měl s ní jednu dceru:

Anna Marie zemřela při porodu a Emmanuel se 21. března 1725 naposledy oženil s Louise Henriette Françoise de Lorraine, nejstarší dcerou hraběte Josefa z Harcourtu a Marie Luisy Jeannin de Castille. Manželé měli jednu dceru:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Emmanuel Théodose de La Tour d'Auvergne (1668–1730) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]