Mango (firma)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mango
Logo
Logo
Datum založení 1984
Zakladatelé Isak Andic, Nachman Andic
Sídlo Barcelona, Španělsko Španělsko
Oblast činnosti clothing industry
Produkty oděv, bota, parfém, hodinky a costume accessory
Zaměstnanci 13 456 (2015)
Oficiální web mango.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mango je španělská nadnárodní módní značka a oděvní firma, sídlící v Barceloně v Katalánii. Společnost se specializuje na výrobu oblečení a módních doplňků pro ženy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena Isakem a Nachmanem Andicovými, dvěma bratry a tureckými imigranty, kteří přijeli do Španělska ve 14 letech. Dnes tito zakladatelé Manga patří mezi nejbohatší ve Španělsku.

Tato katalánská společnost měla v roce 2005 obrat 1, 144 miliardy EUR, z nichž 75% odpovídá zahraničním trhům.

V současnosti má Mango přes 2730 obchodů ve 105 zemích na pěti kontinentech. Firma expanduje i do zemí, jako Austrálie, Čína, Spojené státy nebo Itálie. Továrny a ty největší obchody se nacházejí mj. v Londýně (na sv. Regent a Oxford St.), Vídni (v Kärtnerstraße), Paříži (Rue de Rennes a Rue de Rivoli) nebo Los Angeles.

Mango má také svůj internetový obchod Mangoshop.com, přes který prodává celý svůj sortiment výrobků v zemích Evropské unie aj. (např. Andorra, Norsko nebo Švýcarsko). Od otevření těchto stránek v roce 2000 se společnost těší výraznému nárůstu s průměrně 4500 objednávkami za měsíc. Pokud jde o virtuální obchod, rozšíření Manga se zaměřuje především na březen 2006, kdy byl otevřen obchod pro Severní Ameriku - Mngshop.com a prodejna pro evropský trh mangooutlet.com.

Sídlo firmy zajišťuje projekční služby, řízení výroby a distribuci prodejen, architekturu a design interiérů obchodů, grafických a reklamních služeb, jakož i správa a služby logistiky.

V současné době Mango zaměstnává více než 13 456 lidí, včetně 1800 pracovníků v sídle Palau-Solita i Plegamans (Barcelona), které zaujímá plochu přes 153 000 m2. Průměrný věk je kolem 29 let a 86% tvoří ženy.

Mango je v současné době druhá největší společnost pro vývoz textilu ze Španělska.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální WEB stránky Manga Stránky pro evropský obchod

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku MANGO na francouzské Wikipedii.