Mango (firma)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mango
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení 1984
Zakladatelé Isak Andic, Nachman Andic
Sídlo Barcelona, ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Adresa sídla Palau-solità i Plegamans, Španělsko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti oděvní průmysl a maloobchod
Produkty oděv, obuv, parfém, hodinky a oděvní doplňky
Zaměstnanci 13 456 (2015)
Identifikátory
Oficiální web mango.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mango je španělská nadnárodní módní značka a oděvní firma, sídlící v Barceloně v Katalánii. Společnost se specializuje na výrobu oblečení a módních doplňků pro ženy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena Isakem a Nachmanem Andicovými, dvěma bratry, tureckými imigranty, kteří přijeli do Španělska ve 14 letech. Dnes patří zakladatelé Manga mezi nejbohatší ve Španělsku.

Tato katalánská společnost měla v roce 2005 obrat 1,144 miliardy EUR, z nichž 75 % pochází ze zahraničních trhů.

V současnosti má Mango přes 2730 obchodů ve 105 zemích na pěti kontinentech. Firma expanduje i do zemí, jako Austrálie, Čína, Spojené státy nebo Itálie. Továrny a ty největší obchody se nacházejí mj. v Londýně (na Regent Street a Oxford Street), Vídni (v Kärtnerstraße), Paříži (Rue de Rennes a Rue de Rivoli) nebo Los Angeles.

Mango má také svůj internetový obchod Mangoshop.com, přes který prodává celý svůj sortiment výrobků v zemích Evropské unie, i mimo ni (např. v Andoře, Norsku nebo Švýcarsku). Od otevření těchto stránek v roce 2000 se společnost těší výraznému nárůstu s průměrně 4500 objednávkami za měsíc. Pokud jde o virtuální obchod, rozšíření Manga pomohl především na březen 2006, kdy byl otevřen obchod pro Severní Ameriku - Mngshop.com a prodejna pro evropský trh mangooutlet.com.

Sídlo firmy zajišťuje řízení projektů a výroby, distribuci a logistiku, architekturu a design interiérů obchodů, a grafické či reklamní služby.

V současné době Mango zaměstnává více než 13 456 lidí, včetně 1 800 pracovníků v sídle Palau-Solita i Plegamans (Barcelona), které zaujímá plochu přes 153 000 m2. Průměrný věk je kolem 29 let a 86 % tvoří ženy.

Mango je v současné době druhá největší společnost pro vývoz textilu ve Španělsku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální WEB stránky Manga Stránky pro evropský obchod

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku MANGO na francouzské Wikipedii.